Çeşit adayı at dişi hibrit mısırların Çankırı ve Kızılırmak şartlarında agronomik performanslarının belirlenmesi
Determination of agronomic performance range at female candidates and hybrid corn the Çankırı Kızılırmak conditions
  1. Tez No: 430101
  2. Yazar: AHMET KAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Çankırı merkez ve Kızılırmak İlçesi ekolojik koşullarında, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 12 adet yeni hibrit atdişi mısır ile 4 adet standart kontrol çeşidi mısırların agronomik performanslarının belirlenmesi amacıyla 2015 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Denemeler tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü, her parsel 4 sıra, sıra arası 0.70 m, sıra üzeri 0.20 m olarak yürütülmüştür. Tohumların ekimi mayıs başında el ile gerçekleştirilmiş, mısır bitkisi için tavsiye edilen gübreleme ve bakım işleri uygulanmıştır. Araştırmada çıkış (çimlenme) ve çiçeklenme süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, hasatta tane nemi, tane/koçan oranı, koçan uzunluğu, olgunlaşma süresi, tane verimi, koçanda sıra sayısı, 1000 tane ağırlığı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in ecological condition of Çankırı Province and Kızılırmak District, in vegetation period of year 2015. The aim of study is determine of yield and agronomic performances of candidate hybrid corns (12 candidate and 4 control cultivar), which is supplied from Black Sea Agrıcultural Research Institute. The experiments were established in a randomized complete block design with three replications. The experimental plots included 4 rows, each 5 meters long with spacing 0.7 m between rows and 0.2 m within rows. Planting was made in the beginning of May, applied cultivating and fertilization practices for maize growing. Data on days to germination, days to tasseling, height of plant and first ear height, grain moisture rate (content) in harvest, percentage of grain/ear (cob), days to maturating, grain yield, number of rows on the cob and 1000 grain weight were measured for genotypes.