Mevcut çok katlı betonarme bir yapının çok katlı çelik yapı olarak tasarlanması ve maliyetlerinin karşılaştırılması: tokat ahi evleri örneği
Redesign of an existing multi-storey reinforced concrete structure as a multi-storey steel structure and comparison of their costs: the case of tokat ahi̇ evleri̇
  1. Tez No: 410100
  2. Yazar: ZEYNEP ÜNSAL ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Genel olarak Avrupa ülkelerinde yapı stoku içerisinde %40-50 arasında değişen bir orana sahip olan çelik yapılar, ciddi anlamda deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan ülkemizde toplam yapı stoku içinde sadece %5 gibi düşük bir yere sahiptir. Büyük sanayi kentlerindeki kullanımlarını da düşündüğünüzde Tokat gibi küçük-orta ölçekli Anadolu şehirlerinde varlıklarının oldukça sınırlı olduğu açıktır. Bu durumun arkasındaki sebep mühendis-mimar grubu meslek elemanları arasında çelik yapı tasarımının az biliniyor oluşu ile yanlış olarak yaygınlaşmış olan çelik yapının betonarmeye göre daha pahalı olduğu önyargısıdır. Bu çalışmada, küçük ve orta ölçekli şehirlerdeki bu önyargıyı yıkabilmek ve yapı malzemesi olarak çelik kullanımını teşvik etmek amacıyla tünel kalıp olarak inşa edilmiş betonarme taşıyıcı sisteme sahip Tokat Merkez Günevi mahallesinde bulunan Ahi Evleri A bloğu, süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik perdelerle güçlendirilmiş çerçeveli çelik yapı olarak tasarlanmış ve mevcut betonarme yapı ile yapım süresi, maliyet ve yatırımın geri dönüşü bakımlarından karşılaştırılmıştır. 1. derece deprem bölgesinde bulunan, inşa edildiği zemin sınıfı Z2 olan yapı, bodrum, zemin, on altı normal kat ve çatı arası kat ile toplam on dokuz kattan oluşmaktadır. Kat yükseklikleri bütün katlarda 2.80 m dir. Su basman kotundan saçak kotuna kadar toplam yüksekliği 50.40 m, su basman kotundan temel üstüne kadar olan derinliği 2.80 m olan yapının toplam yüksekliği 53.80 m dir. Bu çalışma sonucunda %100 geri dönüşümü olan, kaliteli ve sağlam yapı malzemesi olarak çeliğin yerelde kullanımının önü yukarıda bahsedilen önyargıların haksızlığı gösterilerek açılmış olacak ve ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacaktır
Özet (Çeviri)
The steel structures, having a ratio ranging from 40 to 50% within the building stock of European countries in general, constitutes only the 5% of overall building stock in our country which is seriously threatened by earthquakes. When considering the use of steel structures in large industrial cities, their use is very restricted in small-middle scale Anatolian cities like Tokat. The reason behind is the limited knowledge among the occupational group of engineers and architects about the design of steel structures, and widely spread misunderstanding that the steel structures cost more than reinforced concrete. In this study, in order to overcome this prejudice in small and middle scale cities and encourage the use of steel as a building material, the A Block of Ahi Evleri Günevi district of Tokat Center which has a reinforced concrete structure built with tunnel formwork system is designed as a steel framed structure reinforced with high ductility central steel curtain walls, and compared with the existing reinforced concrete structure in terms of construction time, cost and the return of the investment. The structure which is located in a first degree earthquake zone over Z2 soil class is comprised of nineteen floors including basement, ground floor, sixteen floors and roof space. The story height of each floor is 2.80 m. The total height of the building is 53.80 m, while the total height between the sub-basement and eaves is 50.40 m and the depth between the sub-basement and the top of the foundation is 2.80 m. As a result of this study, the way will be paved for the local use of steel which is 100% recyclable, as a quality and durable building material by proving the injustice of aforementioned prejudices, and contributions will be made to the national economy.