Katlı parçalı sezar şifreleme yöntemiyle akıllı cihazlar arasında kriptolu mesajlaşma uygulaması
An encrypted messaging application with multi fragmented caesar encryption method between smart devices
  1. Tez No: 410099
  2. Yazar: ÖMER FARUK NASİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÖKREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mobil cihazlar özellikle de akıllı cep telefonları günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar bu cihazlar sayesinde mobil ortamda eğitim, bankacılık, alışveriş, mesajlaşma gibi önemli hizmetlerden faydalanabilmektedir. Bu yaygın kullanım kişisel bilgi güvenliğinin sağlanması için çeşitli önlemlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, mobil ortamda mesajlaşma yoluyla iletişim kuran kişilerin şifreli olarak mesajlaşmasına olanak sağlayan mobil bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamada Katlı Parçalı Sezar şifreleme algoritması kullanılmıştır. Uygulama, Android işletim sistemine sahip cihazlara yönelik geliştirilmiştir. Bilgi güvenliğinin sağlanmasında kullanılan uygulamalara alternatif olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde herhangi iki kullanıcı belirledikleri ortak bir şifreleme anahtarı ile güvenli bir şekilde mesajlaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile devices, especially smart phones are widely used today. Users may benefit from the important services like banking, shopping and messaging, through these devices in mobile environments. This widespread use requires the adoption of various measures to ensure the security of personal information. In this study, a mobile application that allows mobile messaging environment to the people communicating via encrypted messaging was developed. In the application, Multi Fragmented Caesar Encryption algorithm was used. The application was developed for Android devices. This application ensures the information security while two users can message each other securely through a shared encryption key.