Ptolemais antik kenti limanı
Ancient port of ptolemais
- Tez No: 410125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pamphylia'da bulunan Ptolemais kenti olarak değerlendirilen yerleşimdeki antik liman üzerinde yoğunlaşılan bu çalışma; sualtı ve kara yüzey araştırmalarında çeşitli zamanlarda farklı araştırmacılar tarafından edinilen veriler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Antik dönemden günümüze gelinen süreçte büyük oranda tahrip olan liman yapıları in situ bloklar dikkate alınarak belgelenmiştir. Kuruluş tarihi Ptolemaios II Philadelphos dönemi olarak saptanan limanın stratejik ve ticari potansiyeli arkeolojik anlamda karşılaştırmalı bir değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which focuses on the ancient port within the borders of Ptolemais ancient city in Pamphylia, has emerged from the data obtained by various studies conducted by various researchers in separative periods. The strategic and commercial potentials of the port, the foundation date of which was determined as Ptolemaios II Philadelphos, have ben evaluated comparatively in an archaeological sense.