Türkiye'de iklim değişikliklerinin buğday fiyatlarına etkisi
Impact of climate changes in Turkey on wheat prices
- Tez No: 410138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanoğlunun var oluşundan beri varlığını özellikle gıda temini noktasında hissettiren ve sürdüren tarım sektörü, gelişen teknolojiye bağlı olarak uygulama esaslarını ve tarımsal ürünlerin kullanım sahalarını da geliştirmiştir. Ancak, tarımsal üretime ilişkin uygulamalar her ne kadar gelişirse gelişsin, tarımın mevsimlere bağlı olma özelliği üretimi her zaman belirli bir limit noktasında tutan unsurların başında gelmektedir. Hem toprağın hem de ürünün hava şartlarıyla doğrudan ilişki içerisinde şekillenmesine bağlı olarak tarımsal üretim de yine iklim koşullarına bağlı bir seyir sergileyecektir. Dolayısıyla, iklim koşullarının müsait olduğu durumlarda üretim de o derece verimli olacak ve tarımsal ürünlerde üretim miktarı beklenenin altına düşmeyeceği gibi fazla da olabilecektir. Ancak aksi durumda ürün miktarının azalması, talebe karşı arz daralması anlamını taşıyacak, fiyatlar, tarımsal hammadde kullanılan ürünlerin fiyatları ve bağlı olarak finans piyasaları da bu durumdan etkilenecektir. Özellikle küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkisi dikkate alındığında bu etkileşim, yukarı yönlü bir seyir sergileyerek devam edecektir. Türkiye'de iklim değişikliklerinin tarımsal fiyatlar üzerindeki etkisinin analiz edildiği bu çalışmada, iklim unsurları olan sıcaklık, kar kalınlığı, nem gibi parametrelerin belirli seviyelerde tarımsal fiyatları etkilemediği ancak bu seviyelerin üstünde veya altında seyrettiği durumlarda ise tarımsal fiyatların etkilendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : İklim Değişikliği, Küresel Isınma, Tarımsal Üretim, Tarımsal Fiyatlar
Özet (Çeviri)
Make its presence felt since the existence of human beings, especially in the food supply point and continue the agricultural sector, it has developed principles and practices for the use of agricultural products, depending on the field of technology. However, applications are developed for agricultural production, whatever develops, the production capability is always dependent on the agricultural seasons is one of the factors holding at a certain point limit. Both agricultural production through soil as well as in the shaping of the product, depending on weather conditions will play a direct relationship still looking depending on climatic conditions. Therefore, production suitable climatic conditions where it will also be extremely efficient and production quantities of agricultural products as much as can be expected to fall below. But otherwise, the reduction of the amount of product will mean shrinking supply against demand, prices, prices of agricultural raw materials and related products used in financial markets will also be affected. Especially when considering the impact of these interactions on the global warming of the climate will continue exhibiting an upward trend. Which analyzed the impact on agricultural prices and climate change in Turkey in this study, the climate factors of temperature, snow depth, parameters such as moisture affecting agricultural prices at certain levels, but in cases where remained above or below these levels was found that affected agricultural prices. Key Words : Climate Change, Global Warming, Agricultural Production, Agricultural Prices