Tracing the impact of 4.2 ka and 3.2 ka BP climatic events on the agriculture of Tell Atchana and Toprakhisar sites in the Hatay region through multidisciplinary examination of archaeobotanical assemblages
4.2 ka ve 3.2 ka iklim olaylarının Hatay'daki Aççana ve Toprakhisar Höyüklerinin tarımsal aktiviteleri üzerindeki etkisinin arkeobotanik örnekler üzerinden multidisipliner yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 763924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVANGELİA PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin güneyinde Hatay bölgesinde yer alan Toprakhisar Höyük ve Tell Atchana'daki 4.2 ka ve 3.2 ka BP iklim değişikliklerinin tarımsal uygulamalar üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın temel araştırma konusu, bahsi geçen iklim değişikliklerinin toplulukların tarımsal uygulamalarını etkileyip etkilemediği veya ne ölçüde etkilediğidir. Bu soruyu cevaplamak için, höyüklerden alınan arkeobotanik örneklerdeki tahıl ve yabani bitki tohumlarının tanımlayıcı analizi yapılmıştır. Ayrıca, iklim değişikliğinden kaynaklanan bir kuraklık stresi olup olmadığını incelemek için, buğday ve arpa taneleri üzerinde morfometrik ölçümler ve kararlı karbon izotop analizleri yapılmıştır. Bulgular, Toprakhisar Höyük ve Tell Atchana sakinlerinin iklim değişikliğine denk gelen zaman dilimlerinde, daha çok kuraklığa dayanıklı tahılları tercih ettiklerini göstermektedir. Tohum boyutunda küçülme ve kuraklığa bağlı stres ise sadece kabuklu buğday tohumlarında görülmüştür. Genel anlamda, bu tez için oluşturulan veriler, tarımsal sistemler büyük ölçüde değişmemiş veya tamamen çökmemiş olsa da Atchana ve Toprakhisar toplumlarının yetiştirdikleri tahıl türlerini değiştirerek, giderek artan kurak koşullara uyum sağladıklarını göstermektedir. Bu çalışma sonucunda, farklı metodolojilerin birleştirilmesiyle, iklim değişikliği çalışmalarının yaygınlaşmasına olanak sağlayan ve iklim değişikliklerinin özellikle yerel ölçekteki etkilerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olan sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda, arkeobotanik araştırmaların sadece geçmiş toplumların mutfak faaliyetlerini ve tüketim alışkanlıklarını anlamak için değil, bu tür iklim çalışmalarına entegre edildiğinde, geçmişteki çevresel koşulların belirlenmesi için de çok kullanışlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impacts of 4.2 ka and 3.2 ka BP climatic changes on the agricultural practices in Toprakhisar Höyük and Tell Atchana, located in the Hatay region of southern Turkey. The fundamental inquiry in this thesis is if or to what extent the aforementioned climatic changes affected the agricultural practices of the communities. To answer this question, a descriptive analysis of cereals and wild seeds of archaeobotanical assemblages of these two sites has been assessed. Besides, morphometric measurements and stable carbon isotope analysis on wheat and barley grains have been carried out to examine if there was water stress due to climate change. The findings demonstrate that Toprakhisar Höyük and Tell Atchana switched their preferred grains to drought-tolerant varieties in the time periods that coincide with climate changes. Grain size reduction and water stress were only visible in the hulled wheat grains. Overall, the data generated for this thesis demonstrates that, although agricultural systems did not drastically change or completely collapse, the societies of Atchana and Toprakhisar appeared to have adapted to the increasingly arid conditions by changing the types of cereals they cultivated. By combining different methodologies, results were obtained that enabled the widening of climate change studies and provided a better understanding of climatic impacts, especially on the local scale. This study also shows that archaeobotanical studies could be very appropriate not only for understanding the culinary activities and consumption habits of past societies but also for determining environmental conditions when integrated into these types of environmental studies.