Çocukluk çağı travma yaşantılarının çalışan ve çalışmayan kadınların, anksiyete ve umutsuzluk düzeyi üzerindeki etkisi
The impact on the level of anxiety and hopelessness of working and non-working women's experi̇ences of childhood trauma
  1. Tez No: 410154
  2. Yazar: GİZEM MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travma yaşantılarının çalışan ve çalışmayan bayanların, anksiyete ve umutsuzluk düzeyi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda çocukluk çağı travmalarının kişide anksiyete ve umutsuzluk oluşturup oluşturmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada çocukluk çağı travma yaşantılarını ölçmek için“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği”, anksiyete düzeyini ölçmek için“Beck Anksiyete Ölçeği”ve umutsuzluk düzeyini ölçmek için“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek, çocukluk çağı travma yaşantıları ile anksiyete ve umutsuzluk düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış olan demografik bilgi formunda yer alan medeni durum ve yaş değişkenlerinin, çalışan ve çalışmayan bayanların çocukluk çağı travma yaşantıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : çocukluk çağı travmaları, anksiyete, umutsuzluk
Özet (Çeviri)
This study was conducted to the childhood traumas of working and non-working women, anxiety and hopelessness were made for the purpose of measuring the impact on the level. At the same time in the person of childhood trauma, anxiety and hopelessness created is intended to investigate. Study was used that to measure the level of childhood trauma“Childhood Trauma Scale”, to measure the level of anxiety“Beck Anxiety Scale”, to measure the level of hopelessness“Beck Hopelessness Scale”. The data obtained are statistically analyzed, childhood trauma experiences of anxiety and hopelessness with a statistically significant difference was found between the levels. The demographic information form prepared by the examiner in the marital status and age variables, working and non-working women's between experiences of childhood trauma were found to be statistically significant differences. Keywords : childhoodtrauma, anxiety, hopelessness