Çalışanlarda işyeri zorbalığı algı düzeyine bağlı olarak algılanan stres düzeyinin incelenmesi
The investigation of the stress level which is perceived to the workplaces bully
- Tez No: 410153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşyeri zorbalığı (mobbing) bireylere işyerlerinde kademeli olarak uygulanan olumsuz tutum ve davranışlar bütündür. Stres ise bireyin baş etme gücünü aşan ya da zorlayıcı durumlarda verdiği otomatik bir tepkidir. Yapılan çalışmada temel amaç stres ile işyeri zorbalığı arasındaki ilişkiyi saptamak ve belirlenen sosyo-demografik değişkenlere göre farklılıkları incelemektir. Araştırmada stresin ölçümü için Algılanan Stres Ölçeği ve işyeri zorbalığının ölçümü için İşyeri Zorbalığı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini 145 kadın ve 165 erkek olmak üzere toplam 309 kişi oluşturmaktadır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda algılanan stres ve işyeri zorbalığı ölçekleri arasında r=0,44 değerinde orta şiddetli pozitif doğrusal bir ilişki vardır. Sosyo-demografik değişkenler ile uygulanan tek yönlü varyans analizi sonucu anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu sonuçlar stres ve işyeri zorbalığının oluşumu için çıkarımlar yapma imkanı sunmaktadır. Yapılan çalışmanın sonunda stres ile işyeri zorbalığının oluşumuna sebep olabilecek değişkenler belirlenmiş ve stres ile işyeri zorbalığı arasında doğrusal ilişki bilimsel bir dille sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : İşyeri Zorbalığı, Stres, Sosyo-demografik Bilgiler
Özet (Çeviri)
Mobbing is negative attitudes and behaviors that the workees are exposed to. Stres is a reaction that exceeds coping skills of people. It is also a reaction that the people show to foreing situations. The main purpose of this research is that to examine relation between mobbing and stres. Perceived Stres Measurement is used to measure stres and Mobbing Measurement is used to measure mobbing. Sample of the study includes totaly 309 person which are consisted of 145 women and 165 men. According to the result of correlation analysis, there is a positive medium rage and linear relation (r=0,44) between percieved stres and mobbing. Significant differences were found as a result of one-way variance analyse that has been applied with sociodemographic variance. The result give us opportunity to make inference about formation of stres and mobbing. As a result of the research, the variances which can cause creation of stres and mobbing were determined. Also the linear relation between stres and mobbing was showed withs scientific and formel language. KeyWords :Mobbing, Stress, Sociodemographic Informations