Konya numune hastahanesinde çalışan hemşirelerin Hepatit B, Hepatit C, ve HIV/AIDS konusunda korunmaya yönelik bilgi düzeyleri
Infecti̇ous di̇sease transmi̇ssi̇on, preventi̇on and control healt care workers
- Tez No: 410174
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin kan ve vücut sıvıları ile bulaşan hastalıklardan Hepatit B, He-patit C HIV/AIDS ten korunmaya yönelik bilgi düzeyini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı. Örneklemi, Konya Numune Hastanesinde çalışan katılım konusunda istekli 225 hemşire oluşturdu. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanıldı. Sağlık çalışanları meslekleri itibariyle kan yolu ile bulaşan hastalıkların buluşması bakımından büyük risk altındadır. Bu hastalıklardan en önemlileri Hepatit B, Hepatit C HIV/AIDS tir. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının bu hastalıklardan korunma konusunda yüksek düzeyde bilinç sahibi oldukları belirlenmiştir. Tüm sağlık çalışanlarının kan ve vücut sıvıları ile bulasan hastalıklardan korunmada temel prensip üniversal önlemler konusunda bilinçlendirmek ve koruyucu ekipmanın ulaşılabilir olması kullanılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Kan ve Vücut Sıvılarıyla Bulaşan Hastalık, Koruyucu Önlemler, Hemşirelerin Bilgi Düzeyi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive study to determine the level of informatian of diaseases such as, hepatitis B, hepatitis C and HIV/AIDS, and taransmitted by blood and body flluıds of nurses, the sample consisted of 225 nurses , working in Konya Numune Hospital and volunteer. The data were collected by questionnaire form. As health care professional if he did, in terms of blood-borne diseases areatgreatestrisk. The most important of these diseases, Hepatitis B, Hepatitis C,HIV/AIDS,tr. In studies of he-alth care workers in the prevention of these diseases have a I high level of awareness has been determined that. For all health care professienos to protect againts transmitted diseases by blood and body fluids, the basic principle should be permitted to raise awareness about universal precou-tıon and be accessible protective egeuipment. Key Words : Infectious Disease Transmission, Patient -to –ProfesionelHaealth Knowledge, Attitudes, Practise Occupational Disease/Prevention and control Healt Care Workers, Occuppationel Exposure