Hasta-eczacı ilişkisi algı düzeyi ile hastanın eczaneye güveni, sadakati ve memnuniyeti arasındaki ilişki
The sense of relati̇on between pati̇ent and chemi̇st i̇s the pharmaci̇es reli̇abi̇li̇ty, loyalty and sati̇sfacati̇on
- Tez No: 410173
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; hasta eczacı ilişkisi algı düzeyinin, hastanın eczaneye güveni, sadakati ve memnuniyeti üzerine etkisi açıklanmaktadır. Sağlık hizmetlerinde beden ve ruh sağlığı bozulmuş kişilere hasta denirken, eczacı toplumun ilaç ve sağlık alanındaki danışmanı, halka ulaşılabilirlikleri, eğitimleri ve deneyimleri açısından önemli bir meslek grubudur. Bu çalışmanın amacı hasta-eczacı ilişkisi algı düzeyinin araştırılarak eczanelerin yegane müşterisi olan hastaların memnuniyeti, sadakati ve güveni üzerine etkisini tespit etmek, hastaların nasıl bir eczacı algılarının olduğunu ortaya koymak bununla birlikte hasta-eczacı ilişkisi algısının olumlu yönde güçlenmesi için eczacılara rehber olacak bir çalışma gerçekleştirmektir. Hasta eczacı ilişkisi algı düzeyinin hastanın memnuniyeti, sadakati ve güveni arasındaki ilişkiyi kavrayabilmek için ilk önce kaynak taraması yapılmıştır. Araştırma konusu ile ilgili Kahramanmaraş ilinde 320 adet hastaya anket uygulanmış, anketlerin 303 tanesi değerlendirilmeye alınmıştır. Anket verileri spss programında analiz edilmiş ve hasta eczacı ilişkisi algı düzeyinin, hastanın memnuniyeti, sadakati ve güvenini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Eczanesinden memnun olan hastanın yine aynı eczaneyi tercih edeceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hasta, Eczacı, Memnuniyet, Güven, Sadakat
Özet (Çeviri)
In thıs thesis studies it shows the relation between pharmacist and patient. It shows the effect of patient trust on pharmacy by loyalty, satisfaction and confidence.The most important thing in health service is that physical and impaired mental healt problems and they called them patients.Pharmacist is the advisor of the society in medicine and health they are important in occupation groups for public accesibility training and in experience . The aim of this work is to search and study about the perceptional level between patients and pharmacist customer statisfaction ,loyalt and confidence and including the relation to impact positively firs litetature review research is done about the perception level relation ,loyalty and confidence about the research three hundred twenty surveys has done in Kahramanmaraş on patients and three hundre three surveys have taken into consideration thev surveys have analized in spss program and the result Show that celation between pharmacists and customers about statisfaction ,loyalty and confidence impact positively. Patients who are glad with the pharmacist choose the same pharmaccy. Keywords : Patient, Pharmacist, Satisfaction, Trust, Loyalty