Sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının kamu hastanelerinde çalışan hekimler açısından incelenmesi: Denizli il merkezi örneği
The healthly life style behaviors in profession of the doctors from the perspective of public hospital: An example in Denizli
- Tez No: 410181
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Denizli İl merkezi kamu hastanelerinde çalışan hekimlerin, sağlıklı yaşam biçimi davranışları konusunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal bölümünde tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamalı bölümünde sosyo-demografik özellikler anketi ile birlikte Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Anketi uygulanmıştır. Araştırmanın evreni 426 kişidir ve örneklemi 242 kişidir. Anket sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede yüzde oranları, t testleri, varyans analizi, post hoc Tukey testi gibi çeşitli istatistik yöntemleri/teknikleri kullanılmıştır. İstatistik işlemleri SPSS 20 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın kuramsal bölümünde sağlık, sağlık hizmetleri ve sağlıklı yaşam biçimi ele alınmıştır. Sağlık ve sağlık hizmetleri konusu çok yönlü olarak analiz edilmiştir. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları bileşenleriyle birlikte ortaya konmuştur; bu bileşenlerden beslenme, tinsellik, kişiler arası destek, sağlık sorumluluğu, fiziksel etkinlik ve stres yönetimi ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, her on hekimden ikisi sigara, biri alkol kullanmaktadır. Sağlıklı Yaşam Biçimi Değerlendirme Ölçeğinin alt boyutları itibarıyla; tinsel açıdan erkekler, kişiler arası ilişkiler açısından kadınlar daha yüksek puana sahiptir. Beslenme, kişisel sağlık sorumluluğu, stres yönetimi değerleri kadın ve erkek hekimler arasında birbirine yakın durumdadır. Fiziksel etkinlik açısından erkek hekimler kadın hekimlerden daha fazla puana sahiptirler; bu, iş dışındaki zamanı erkeğin fiziksel etkinliğe ayırabilirken, kadının çocuklarına, evine ayırmasıyla açıklanabilir. Ölçeğin en düşük toplam puanı fiziksel etkinlik boyutunda ortaya çıkmıştır; bunun nedenleri saptanıp önlemler alınması gerekmektedir. Ölçeğin en yüksek toplam puanı, tinsellikte elde edilmiştir; bu da erkek ve kadın hekimlerin bilinçli ve kişisel bütünlüğe sahip bir sağlık yaklaşımına sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları, sağlığın geliştirilmesi, hekimler.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the subject of the healthy life style behaviors of the doctors working in the public hospitals of Denizli Province Center. The literature survey has been used in the theoretical part of the research. The Questionnaire of Healthy Life Style Behaviors has been conducted together with the questionnaire on socio-demographic characteristics, in the implementation part of the research. The universe of the survey is 426 doctors and the sample size of the survey is 242 doctors. The survey results have been analyzed statistically. During the evaluation of the results several statistical methods and techniques like percentages, t tests, variance analysis, post hoc Tukey test, have been used. Statistical processes have been done by using SPSS 20 software. Health, health services and healthy life style have been analyzed during the theoretical part of the research. A multi-dimentional analysis has been done for the subjects of health and health services. Healthy life style behaviors have been stated together with its components; nutrition, spirituality, interpersonal support, responsibility of health, physical activity and stress management have been analyzed in detail. According to the survey results, two doctors out of every ten doctors smoke, and one doctor out of every ten doctors use alcohol. Male doctors have more points in spiritual aspects whereas female doctors have more points in the aspects of interpersonal relationships according to the sub-dimentions of the Evaluation Criterion of Healty Life Style. The values for nutrition, personal health responsibility, stress management are close to each other among the male and female doctors. Male doctors have more points rather than female doctors, in terms of physical activity. This could be explained such that the male doctors are able to spare the time for physical activity, whereas female doctors spare the time for children and household duties, out of their work time. The lowest total value of the criterion has appeared in the physical activity dimension. The reasons of this should be determined and the measures need to be taken. The highest total value of the criterion has been obtained in the spirituality. This result shows that both the male and the female doctors have an approach of health having conscious and personal unity. Key Words : The healthy life style behaviors, health promotion, doctors