Evde sağlık hizmetlerinin Türkiye'deki yeri (Antalya örneği)
Home health care services in Turkey (Sample of Antalya)
- Tez No: 410182
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık hizmetleri günümüzde sadece belirli sağlık kuruluşlarında ve organizasyonları kapsamında gerçekleştirilmemektedir. İnsanın ve toplumun yaşam kalitesini artıracak şekilde bir sağlık sistemi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca bireyin sağlık hakkının her koşulda ve yaşta sağlık hizmetine ulaşmayı gerektirmesi nedeniyle sosyal devletin bireyin bu hakkına göre organizasyonel yapıyı oluşturduğu görülmektedir. Bununla birlikte yönetsel alanda işletmeciliğin ön plana çıkması aynı zamanda esnek çalışma biçimini de mümkün hale getirmiştir. Bu noktada sağlık hizmetleri, sadece belirli kurumların mekânsal çatısı altında gerçekleştirilecek yerler olmaktan çıkmıştır. Çeşitli nedenlerle sağlık hizmetlerinin hastanın ya da yaşlının bulunduğu yerde sağlanması yaşam kalitesi açısından sağlık hizmetlerinden beklenen verimi ve etkiyi artırmaktadır. Bu bakımdan ülkemizde son yıllarda mevzuat, yönetsel yapı, insan kaynağı ve uygulama açısından yeniden yapılanma oluşturulmuş, evde sağlık hizmetleri adıyla etkin çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında evde sağlık hizmetlerinin niteliği, mevcut yönetsel ve uygulama anlamındaki durumu, sorunlar ve olumlu gelişmeler Antalya'da yürütülmekte olan uygulamalar temelinde incelenmektedir. Bu noktada Antalya'da yapılmış olan bir çalıştay üzerinde inceleme yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri
Özet (Çeviri)
Health services only for certain health care facilities and organizations within the scope of today is not performed. People and society to improve the quality of life is aimed to develop a health care system. In addition, each individual's health condition and age of the right of access to health care because of the welfare state requires that the individual is seen that the right organizational structure based. However, managerial come to the forefront in the field of business administration at the same time also made it possible for flexible working conditions. At this point, health care, only to be carried out under specific spatial locations of the institutions has ceased. Several reasons of the health services or old location patient quality of life in terms of ensuring the necessary efficiency and effectiveness of health care increases. In this regard our country in recent years, legislation, administrative structures, human resources and in terms of implementation of restructuring created, with the name of home health services began to be working effectively. In this study, the quality of home care services, within the meaning of the current administrative and application status, problems and positive developments in Antalya are analyzed on the basis of the application being executed. At this point, a workshop held in Antalya has investigated and the results are evaluated. Key Words : Health, Health Services, Home Health Services