Çalışan kadınlarda tükenmişlik
Burnout levels of working women
- Tez No: 410203
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tükenmişlik kavramı ilk kez Freudenberger (1974) tarafından ifade edilmiştir. Tükenmişliği güç kaybı, yıpranma, başarısız olma gibi olgularla açıklamıştır. Bu tanımlamaların ardından Maslach'ın geliştirip ortaya attığı tükenmişlik modeli kabul görmeye başlamıştır. Maslach tükenmişliği tanımlarken üç ifadeden bahsetmiştir. Bunlar; Kişisel başarısızlık, duyarsızlaşma ve duygusal tükenme şeklindedir. Artan sanayileşme ile beraber hızla gelişmekte olan toplumsal ve ekonomik yapılanma, kadınların sosyal yaşamın tüm alanlarında yer almasını sağlamıştır. Bununla birlikte kadınlar iş hayatında; ev ve iş yaşamının birlikte yürütülmesi sorunu, ücret eşitsizliği, mobbing, cinsel taciz, çocuk bakımı sorunları gibi bir takım sorunları da yaşamaktadır. Bu durum da çalışan kadınların tükenmişlik yaşamasına sebep olmaktadır. Tükenmişlikle mücadele de pek çok yöntem ve teknik vardır. Bunlar bireyin kendi kendine uygulayabileceği yöntemler olduğu gibi toplumun ya da kurumun da çalışanları için uygulayabileceği yöntemler de olabilir. Bu çalışmada İstanbul ilinde yaşayan 50 ilköğretim öğretmeni ve 50 Avukat, toplamda 100 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz yöntemle belirlenen Öğretmen ve Avukatlar araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve Maslach Tükenmişlik Düzeyini Belirleme Anketi kullanılarak elde edilmiştir. Veri analizleri için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında çalışma yaşamında birçok sorunla karşılaşan kadınların karşılaşmış oldukları sorunlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan tükenmişlik kavramı arasındaki ilişki, konuyla ilgili literatür incelenerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Çalışan Kadın, Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
The burnout conception was expressed primarily by Freudenberger (1974). He interpreted burnout with facts like power loss, attrition and failure. After these definitions,the model of burnout developed and suggested by Maslach began to be widely acknowledged. While describing burnout, Maslach mentioned three statements. These statements are individual failure, insensitivity and sentimental burnout. Rapid increase in the social and economic structure along with the increasing industrialization enabled women to take place in every field of life. Nonetheless women in working life are encountering some problems such as maintaining work and home life together, wage inequality,mobbing,seual harrasment and child care. This fact causes women to experience burnout. There are numerous processes and techniques to struggle with burnout. These methods can be carried out by the individual herself or by the society or the instutition regarding women. This study was conducted on totally 100 people, 50 primary school teachers and 50 lawyers living in İstanbul. The teachers and lawyers, chosen randomly, constituted the sample of this research. Data of the research acquired by employing“Personal Data Form”and“Maslach Burnout Inventory”. SPSS 21.0 was employed for data analysis. In this thesis study, the relationship between the problems that women encountered in their working life and the burnout conception that emerged due to these problems was endeavoured to reveal by making a literature review about the subject. Keywords :Working women, burnout