Sağlık hizmetlerinin pazarlanması ve etkin bir pazarlama örneği
Marketing of health services and an effective marketing case
- Tez No: 410202
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pazarlama, insanların var olmasından itibaren hayatlarında yer alan bir kavram olsa da günümüz koşullarındaki kadar kapsamlı bir yapıda olmamıştır. Sağlık hizmetlerinin pazarlanması için de aynı durumdan söz edilmektedir. Özellikle teknolojik gelişmeler ve küreselleşmenin etkileri ile birlikte dünyada ortaya çıkan yeni düzen, pazarlama faaliyetlerinin –dolayısıyla sağlık hizmetlerinin pazarlanmasının- farklılaşmasını beraberinde getirmiştir. Çalışmanın amacı ortaya çıkan yeni düzende sağlık hizmetlerinin pazarlanmasına dair önem ifade eden unsurları belirlemektir. Bu amacın gerçekleştirilmesi adına çalışma, literatür taraması ve örnek bir işletme incelemesini kapsayacak şekilde kurgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sağlık hizmetlerinin pazarlanmasının pazarlama kavramının yaşadığı dönüşümden direkt olarak etkilendiğini ortaya koymuştur. Sağlık hizmetlerinin pazarlanmasının gerekliliği geç fark edilmiş olsa da modern pazarlamanın getirisi olarak sürekli gelişim gösterdiği, ulaşılan sonuçlar arasında yer almaktadır. Çalışmada yapılan araştırmanın sayısal verilerle desteklenemiyor oluşu, çalışmanın sınırlılıkları arasında yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmetleri, Pazarlama, Sağlık Hizmetleri Pazarlaması
Özet (Çeviri)
Although marketing is a term which has existed since the beginning of mankind, it has never been as comprehensive as today's conditions. This is same for marketing the medical services. Especially, with the effect of new technologic developments and the globalization. The new system, which recently shown up, brought along differentiation on marketing procedure -this is also true for health services-. The goal of this study is to determine the new important factors in health care services' marketing. To be able to realise this goal, a literature review would be done and also an example case would be shown. The results showed that the healthcare marketing systems have changed with the change in the business world. The importance of marketing in health care industry could be realized lately but the study showed that the marketing in medical services develops day by day. The limits of the study is that the study does not contain numeric data. Key Words : Medical Services, Marketing, Marketing In Medical Services