Türkiye'de yaşayan LGBT bireylerinde sosyal uyum ve bağımlılık ilişkisinin incelenmesi
Research about the relationship between social harmony and addiction in LGBT individuals in Turkey
- Tez No: 410237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma Türkiye'de yaşamakta olan LGBT bireylerin sosyal uyumları ile bağımlılık durumlarına etki eden yaş, cinsel yönelim, eğitim durumu, madde kullanma nedeni gibi faktörler ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda İstanbul İlinde yaşamakta olan LGBT (Lezbiyen,Gay,Biseksüel,Transeksüel) bireyler arasında rastlantısal olarak seçilen 219 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırmada lgbt bireylerin demografik özelliklerine ilişkin Kişisel Bilgi Formu, bireylerin sosyal yaşamdaki psikolojilerini ölçmeye yönelik“Sosyal Uyum Ve Kendini Değerlendirme Ölçeği”ile bağımlılık düzeylerini belirleyen“Bapi Ölçeği”uygulanmıştır.Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Uygulama sonrasında verileri değerlendirmeye başlamadan önce, çalışmada kullanılan tüm ölçeklerin güvenilir olup olmadığının belirlenmesi için Cronbach Alpha Katsayısı yapılmıştır.Araştırmanın bulgularında bireylerin sosyal uyum ölçeğinden aldıkları puan düştükçe bağımlılık ölçeğinden aldıkları puanın arttığı görülmektedir.Bireyin sosyal uyumu, bağımlılığın etkisini farklılaştıran bir değişken olarak incelenmiş ve bu görüşü destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, önceki bulgular ışığında sosyal uyum ve bağımlılık açısından başka uygulamalara da yol gösterecek şekilde tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Eşcinsellik, LGBT, Sosyal uyum, Bağımlılık
Özet (Çeviri)
This research is prepared to determine the relationship between social harmony of LGBT people and factors like age, sexual tendency, education that have affect on their addiction. 219 random LGBT people living in Istanbul were chosen as sample of the research. Research includes personal information sheet about the demographic information for LGBT individuals,“Social Harmony and Self Evaluation Sheet”for measurement of individuals' psychology in social life and“Addiction Profile Index”to measure individuals' addiction levels. Data analysis and evaluation were done by using SPSS 21.0 software. Before evaluation data, Cronbach Alpha was applied to all scales to measure their reliability. The research shows that as the individuals' scores of social harmony decreases, the scores of addiction profile index increases. Social harmony of individual was studied as a factor which changes the degree of addiction of individual and research showed supporting outcomes about that claim. Also, the result of the research was discussed in the light of previous researches to support future researches about the social harmony and addiction. Key Words : Homosexuality, LGBT, Social Harmony, Addiction