Cari işlemler dengesinin finansal değişkenlerle ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between the current account balance and financial variables: Case of Turkey
  1. Tez No: 410236
  2. Yazar: ABDULKERİM SALTUK BUĞRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de cari işlemler dengesini etkileyen finansal değişkenleri belirlemeye ve en önemli değişkeni ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada VAR Granger nedensellik testi yapılmış ve bir VAR modeli oluşturularak etki-tepki fonksiyonları ile varyans ayrıştırması analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 1980-2014 dönemini kapsamaktadır. Değişkenler olarak, ekonomik büyüme, reel efektif döviz kuru, reel faiz oranı, dış borç oranı, para arzı ve enflasyon oranı belirlenmiştir. Teorik ve ampirik çalışmalar ışığında; Grangernedensellik testi sonuçları cari açık ve dış borç arasında ve cari açık döviz kuru arasında tek yönlü bir nedensellik olduğu anlaşılmıştır. VAR modeli sonuçları ise cari açık ve diğer tüm faktörler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi ortaya koymuştur. Varyans ayrıştırması sonuçları cari açığın kendisi ve dış borç oranından en büyük oranda etkilendiğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Cari İşlemler Dengesi, Finansal Değişkenler, Var Analizi veGranger Nedensellik Testi, Türkiye'nin Cari İşlemler Dengesi Tarihi
Özet (Çeviri)
In this study, in Turkey, the current account balance has been studied to isolate the variables that affect financial and were studied to reveal the most important variable. In this study, Granger causality test reviewed and reviewed variance decomposition analysis by creating a model with impulse response functions. The study covers the period 1980-2014. Variables such as economic growth, real interest rate, real effective exchange rate, the ratio of external debt, the Money supply and the rate of inflation were determined. Consequently, in the light of theoretical and empirical studies, the results of Granger causality test is understood to be between current account deficit and foreing debt ratio is muntual and unidirectional causality between the exchange rate and the current account deficit. The results of the Var model has revealed long-term relationship between current account deficit and all the other factors. Results of the Variance decomposition has shown that the current account deficit is affected the high rate of current account deficit by the previous and external debt ratio. Key Words : Current Account Balance, Financial Variables, VAR andGranger Causality Test, Turkey's Current Account Balance History