Misofonya(Kısa film)
Misophonia
- Tez No: 410255
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ayla alkolik babası ve sevgi dolu annesi ile birlikte yaşayan, seslere karşı uç noktalarda hassasiyetleri olan küçük bir kızdır. Babasının kavgacı karakteri Ayla'nın seslere karşı duyarlılığını arttırıp sosyal hayatını yaşanması zor bir hale sokmaktadır. Yıllar sonra evlendiğinde dahi bu rahatsızlıktan kurtulamamış, ancak bir takım önlemlerle gündelik hayata adapte olmaya çalışmıştır. Lakin yaşam koşullarının zorluğu ve yaşamındaki insanların tutumu onu her şeyi bırakıp sessiz bir ortamda doğada yaşamaya itecektir. Anahtar Kelimeler : Aile içi şiddet, ses, doğa
Özet (Çeviri)
Ayla is a little girl who lives together with her alcoholic father and loving mother. She has a strong sensibility towards sounds which exceeds to extreme levels. The agressive character of her father increases her sensitiveness towards sounds and makes it hard for her to live her social life. Even years later, after getting married she still struggles with this disease. However by taking some precautions, she tries to adapt to daily life. However the difficulty of her life conditions and the attitude of the people in her life will push her to leave everything behind and go live in a quiet setting in nature. Key Words : Domestic violence, noise, nature