Şirket birleşme ve satın almaları: 1995-2011 döneminde yabancı yatırımcıların Türkiye'de gerçekleştirdiği birleşme ve satın almaların mikro, makro ve stratejik açıdan değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
Mergers and acquisitions: A research on micro, macro and strategic evaluation of mergers and acquisitions carried out by foreign investors between the years of 1995- 2011 in Turkey
  1. Tez No: 410256
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkelerin siyasi ilişkilerini ekonomik ve ticari faaliyetlere taşıması sonucunda, 1800' lü yıllarda aşılması zor olan ticaret bariyerleri erimiş hatta günümüzde yok olmaya başlamıştır. Bunun yanında gelişen teknoloji, ulaşımın kolaylaşması, iletişim kolaylıkları gibi küreselleşme olguları sonucunda dünya üzerinde sermaye hareketliliği hız kazanmıştır. Bu değişimler sonucunda işletmelerin bulundukları çevrede rekabet artmıştır. İşletmeler varlıklarını sürdürebilmek ve var olma amaçlarını gerçekleştirebilmek için farklı strateji arayışına girmişlerdir. Birleşme ve satın almalar, işletmelerin bu amaçlarına ulaşmalarında tepe yönetimin en fazla tercih ettiği stratejilerden olmuştur. Bu çalışmada amaç, 1995-2011 yılları arasında, Türkiye üzerine şirket birleşme ve satın almaları vasıtasıyla gerçekleştirilen Doğrudan Yabancı Yatırımlar ' ın yıl, sektör, ülke bazında analizinin ve birleşme- satın almaların sektör büyüme oranlarıyla aralarındaki ilişkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışma üç boyuttan oluşmaktadır. Birinci boyutta, ilgili literatür araştırılmış, dünyada ve Türkiye' de gerçekleşen birleşme ve satın almalar üzerine yapılmış çalışmalar incelenmiştir. İkinci boyutta, firmaların stratejik birleşme ve satın alma kararlarına etki eden iç ve dış motiflerin teorik düzeyde incelenmiş, Türkiye' de Doğrudan Yabancı Yatırımlar' a etki eden faktörler ile birleşme ve satın almalar incelenmiştir. Üçüncü boyutunda ise Türkiye'de 1995-2011 Yılları arasında gerçekleşen birleşme ve satın alma kararlarına etki eden motifler bağlamında dönemsel, bölgesel, sektörel özellikler incelenmiş, sektörel büyüme ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Şirket Birleşme ve satın almaları, birleşme dalgaları,birleşme motivleri, sektörel büyüme, doğrudan yabancı yatırımlar
Özet (Çeviri)
As a result of the countries carrying their political relationships to the economic and commercial level, the commerce barriers which were hard to get over in 1800's became achievable and even started to disappear. Moreover through globalization notions such as developing technology transportation and communication becoming easy, capital activity speeded up around the world. After these changes, rivalry from where the firms are located increased. Firms started to search for different strategies to realize their existence goals and continue to exist. Mergers and acquisitions became one of the most preferred strategies by top management of the firms to reach their goals. In this study the reason is to present the relationship between the analysis of Foreign Direct Investments which are realized on the basis of year, sector and country through the M&As on Turkey and sectoral growth rates between the years 1995 and 2011. The study consists of three dimensions. In the first one, related literature has been researched, studies made on mergers and acquisitions in the world and Turkey have been analyzed. In the second dimension, the internal and external motives affecting the strategic decisions of the firms on M&As have been analyzed on the theoretical level and the factors that have effects on Foreign Direct Investments in Turkey and M&As have been studied. In the third dimension periodic, local and sectoral features have been analyzed within the context of motives which affects the decisions on M&A that took place in Turkey between the years 1995 and 2011 and its relationship between the sectoral growth has been presented. Key Words : Mergers & Acquisition, merger waves, merger motives, industrial growth, foreign direct investment