Kaynak bağımlılığı teorisi: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde stratejik açıdan iç ve dış kaynakların değerlendirilmesine yönelik bir uygulama
Resource dependence theory: A study in relation of strategic evaluation of internal and external resources of the Small and Medium-Sized Enterprises
- Tez No: 410254
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ Y. GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler küresel ekonomide ve akademik literatürde önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüz KOBİ'lerinin piyasa şartlarına uyum sağlayabilmeleri ve karlılık oranlarını arttırabilmeleri için dış kaynaklara ihtiyaçları bulunmaktadır. Rekabet avantajlarını sürdürebilir kılmak için müşterilerin beklentilerini karşılayabilmeleri için uygun kalite ve fiyatta ürün ve ya hizmet sunmaları gerekmektedir. Bu amacı gerçekleştirebilmeleri için ana faaliyetleri dışında kalan faaliyetleri ve ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımı ile tedarik etmeye çalışırlar. Birinci bölümde KOBİ'lerin tanımları, kapsamları, avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. İkinci bölümde kaynak bağımlığı teorisi incelenmiş ve belirsizlik kavramı açıklanmıştır. Son bölümde de Tekirdağ bölgesinde ki küçük ölçekli işletmeler üzerinde yüz yüze anket metodu ile araştırma yapılmıştır. Sonuç bölümünde de belirtildiği üzere, KOBİ'ler dış kaynaklara kolayca ulaşmaktadır ve finansal dış kaynaklar borç ödeme ve yatırım yapmak için stratejik karar haline gelmiştir. Anahtar Kelime : Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, KOBİ, Dış Kaynak,Kaynak Bağımlılığı Teorisi
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises have an important place in global economy and academic litterateur. Nowadays, Sme's need to external resources for accommodate in market conditions and increasing profitability percentage. Sustainable competition advantages for covering customer expectations with convenient quality and price or provide service. For achieve this purpose, firms effort to sigh many non-core business process and functions via outsourcing. In the first chapter, Sme's definitions, scopes, advantages and disadvantages of Sme's has explained. In the second chapter, resource dependence theory and uncertainty concept have investigated. In the last chapter, small sized enterprises have been investigated by face-to-face survey method in Tekirdag area. Our results indicate that Sme's approach to external resources easily and financial outsourcings are become strategic decisions for investment or debt payments. Key Words : Small and Medium-Size Enterprises, Sme's, External Resources, Resource Dependence Theory