Yerel seçimlerde belediye başkan adayı liderlik profilinin vatandaşın oy verme eğilimine etkisi, Şişli Belediyesi örneği
Local elections mayoral candidates in the voting behavior of leadership profile effect, Şi̇şli̇ Municipalty example of
  1. Tez No: 410258
  2. Yazar: DİLEK CEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1020
Özet
Bu çalışmada yerel seçimlerde, ilçe belediye başkan adayının liderlik profillerinin oy kullanan seçmen davranışlarını etkileyip etkilemediği, etkilediyse ne oranda etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Literatür taraması ve akademik çalışmalar ışığında Şişli Belediyesi'ne bağlı ilçelerde oturanlar üzerinden yapılan anket çalışmasının sonucunda seçmenin davranış eğilimleri üzerine analizler yapılmıştır ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Şişli ilçe sınırları içinde yaşayan seçmenlerin, başkan adayının liderlik profillerine dikkat ettiği, aday vasıflarının seçmenin oy kullanırken tercih sebepleri arasında önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Liderlik Özellikleri, Başkan Profili, Seçmen Davranışı,
Özet (Çeviri)
In this study, in local elections, the leadership of the county mayoral candidate profiles that affect the behavior of the voters, what if effects were studied to determine whether rate effects. In the light of literature review and academic studies they reside in the district of Şişli Municipality, depending on the results of a survey carried out trend analyzes on the behavior of the voters were made and interpretations were made. As a result of this study, voters living in the district of Şişli, pay attention to the leadership profile of presidential candidates, the candidate preferred qualifications of voters in voting was seen that have an important role Key Words : Leadership characteristics, President Profile, Voters Attitude,