Kurumsal iletişimde marka yönetimi ve hizmetkar markalar
Corporate communi̇cati̇on brand management and servile brands
  1. Tez No: 410259
  2. Yazar: YAVUZ BALTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu çalışmada, değişen halkla ilişkiler kavramıyla birlikte kurumsal yönetim anlayışının geliştiği ve geleneksel yönetimden kurumsal bir yönetim anlayışına geçildiği günümüzde Kurumsal İletişim genel olarak ele alınmıştır. Yine ayrıca marka yönetimi konusu Kurumsal İletişimin içinde ele alınarak anlatılmıştır. Değişen tüketici alışkanlıkları ve davranışları ile birlikte günümüzde birçok marka tüketicilerinin karşısına farklı özelliklerini vurgulayarak çıkmaktadır. Bu çalışmada trendwatching in 2012 yılında tüketici alışkanlıkları üzerine yapmış olduğu araştırma ve daha sonra Ekim 2012 tarihli brifinginde ortaya attığı“Servile Brands”yani Türkçe karşılığı hizmetkâr markalar konusu incelenmiştir. Yayımlanan bu bilgilendirme yayınından hareketle Marka Yönetimi açısından yeni bir tanım olan Hizmetkâr marka olabilmek için bilgilendirmesinde yer alan kriterlere göre önce Dünya çapında markaların uygulamalarından örnekler verilmiştir. Daha sonra Türkiye deki markalar, hizmetkâr marka olma kriterlerine göre incelenmiştir ve Türkiye'de bu yönde bir eğilim, değişme ve benzerliklerin olup olmadığı, firmaların kampanyaları incelenerek tespitine varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kurumsal İletişim, Marka Yönetimi, Hizmetkâr Marka,
Özet (Çeviri)
In this study, ranging from public relations is developed together with the concept of corporate governance and traditional governance is discussed nowadays Corporate Communication in general, the transition to a corporate management approach. Still further, the subject has been discussed on brand management in the Corporate Communications. Many brands today with changing consumer habits and behavior stands out against the consumer, highlighting different features. In this study, Trendwatching in 2012 in consumer habits have done research on it and then put forward the briefing dated October 2012“Servile Brands”that Turkish money servant brands was studied. Moving from information published this publication Brand Management, a new definition for the servant (Servile) According to the criteria for the information to be examples of the application of elements of the brand worldwide brand names are. Until then Turkey brands, servants were analyzed according to the criteria of being a brand and a trend in this direction in Turkey, change and whether the similarities, it was concluded that the determination of the companies examined campaigns. Key Words :Corporate Communication, Communication, Brand Management, Servile Brands