Türkiye'de küreselleşme ve teknoloji odaklılığın firma performansı üzerindeki etkisi
The effect of globalization and innovation orientation on the firm performance in Turkey
- Tez No: 410273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde küresel işletmecilikte, değer yaratan temel unsur hızlı değişim olgusudur. Yaşadığımız çağda artık teknolojinin etkili olmadığı bir alandan söz etmek pek mümkün değildir. Bilgisayarların yaşantımızdaki yeri, iletişim hızının gün geçtikçe öneminin artması tüm işletmeleri teknoloji ile uyum içinde çalışmaya itmektedir. Son yıllarda teknolojinin etkisiyle değişimin hızı daha da artmıştır. İşletmeler varlıklarını devam ettirebilmek için, bu değişimi önceden görmek, izlemek ve bu değişime hızlı bir şekilde uyum sağlamak zorundadırlar. Bu araştırmada küreselleşmede yöneticilerin teknolojik değişimlere yönelik görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmada çalışanlara 27 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 154 anket değerlendirmeye alınmış ve SPPS 17 programında güvenilirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de Küreselleşme ve Teknoloji Odaklılığın Firma Performansının incelendiği bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlar yönetici ve akademisyenler için oldukça anlamlıdır. Şirketlerde küreselleşmeye verilen önem, henüz olgun bir seviyeye gelmemiş ve performansı artıran bir sebep olarak görülmemiştir. Küreselleşme tek başına incelendiğinde yöneticileri etkileme açısından daha fazla sonuç elde edilmesini mümkün olmakla birlikte, küreselleşmenin teknoloji odaklılık ile birlikte değerlendirilmesi söz konusu olduğunda yöneticiler için arka planda kalan bir unsur olduğu dikkat çekmektedir. Anahtar Kelimeler : Küreselleşme, Teknoloji Odaklılık, Firma Performansı
Özet (Çeviri)
The most important value driver of today's Global Business Administration is the rapid change factor. It is impossible to tell that the technology is unaffected in any situation of this century. The increase of the speed of the communication and the increase of the importance of the computers in our daily life pushes the businesses to be compatible with the technology. Especially in the last years the speed of change has been increased with the effect of the technology. The organizations should see the differences according to value drivers before and watch them, also be well coordinated with the change to continue their existence. This survey contains a questionnaire which includes 27 questions. 154 questionnaires have been evaluated and they have been surveyed with SPSS 17 software, then the effectualness and reliabilities of them have been checked by factor analyze, correlation analyze and regression analyze. Consequently, this survey which is prepared to research the perspective of Turkish managers to the technological change and its results are meaningful for the managers and academicians. The given importance to the globalization in the organizations is not enough and it does not seen as a factor which increases the performance. When the globalization surveyed it would help the managers to have many important result but if the globalization and technology basement would be surveyed together, only globalization subject would pale beside. Key Words : Globalization, Technology Focus, Company Performance