Nepotizm üzerine bir çalışma kamu özel sektör karşılaştırması
A study on nepotism comprasion of public and private sector
  1. Tez No: 410272
  2. Yazar: ZEHRA BARBAROS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında kamu ve özel sektör işletmelerinde uygulanan uygulanmak istenen nepotizm, kayırmacılık üzerinden elde edilmek istenen, oluşan sonuçlar ve kamu kurumları ile özel sektör üzerindeki etkileri ile farkları ele alınmıştır. Bu amaçla anketler yapılarak somut sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Kamu ve özel şirketlerin gerçekleştirmek istediği ya da gerçekleştirdiği nepotizm politikalarının üzerinde kurumların, devletin, vb. ne tür etkilerin baskısında mı yapıldığı yoksa bu politikalarını tamamıyla topluma fayda sağlamak için mi yoksa kamu ve özel şirketlerinin siyasi-ekonomik çıkarları doğrultusunda gerçekleştirilmek istendiği belirtilmiştir. Araştırmada, lojistik-kargo sektöründe hizmet veren kamu ve özel sektöre ait kurumlarda nepotizm uygulamalarına ilişkin çalışanların algısı incelenmiştir. Araştırma tarama modeli nicel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olacak 9 maddeden oluşan bir veri toplama aracı geliştirilmiş ve geçerlik Güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonucunda, özel ve kamu kesiminde nepotizm algısının yüksek olmasının yanında birbirine yakın değerler taşıdığı tespit edilmiştir. Araştırmada diğer sosyo demografik özelliklerin nepotizm algısını anlamlı düzeyde farklılaştırmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Nepotizm, Akraba, Kayırmacılık
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is approached with nepotism that is applied or willing to be applied to enterprises ofpublic and private sector, desired to be obtained over favouritism, composed results and effects and differences on public enterprises and privet sector. It is practised to obtain concrete results by conducting surveys for this purpose. It is also indicated that whether such this nepotism applications which either realised or desired to be realised had been carried out either in order to gain benefit to community or provide politic and economic interest to public and private enterprises. During the studies, employees' perceptions had been exanimated related to nepotism applications in public and private sector operating in the logistic-cargo sector. As the result of the study, it is determined that nepotism perceptions are high in the public and private sector while the rates are very close to each other. Key Words : Nepotism, Relative, Favoritism