Yönetici hemşirelerde liderlik modelleri (Diyarbakır kamu hastaneleri örneği)
Nurse manager leadershi̇p models in (Diyarbakır public hospitals example)
- Tez No: 410275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sağlık bakım sisteminin en önemli alt sistemlerinden olan hastaneler en karmaşık ve yönetimi en güç örgütler arasındadır. Sağlık Hizmetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan Hemşirelik Hizmetlerinin karmaşık teknoloji ve yoğun insan ilişkileriyle karşılaşması sorumluluk ve yetki alanlarının genişlemesine yol açmaktadır. Bu gelişmeler hemşirelerin duygularının farkında olabilen, duygularını yönetebilen, empati kurabilen, kendini motive edebilen ve etkin iletişim sağlayan, bir başka ifadeyle liderlik davranışları gelişmiş bireyler olmalarını gerektirmektedir. Bu araştırmada, Diyarbakır ili Merkezinde bulunan kamu hastanelerinde görev yapan yönetici hemşirelerin liderlik modellerine ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2015 yılında Diyarbakır ili Merkezinde görev yapan 110 yönetici hemşireden oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler : Liderlik, Hemúire, øletiúim, AlgÕ, Liderlik Modeli
Özet (Çeviri)
One of the most important subsystems of hospital health care systems are among the most complex and the most difficult management organizations. Forming an important part of health services and intensive encounter with complex technology of human relationships leads to expansion of the responsibilities of nursing services and jurisdictions. These developments may be aware of the feelings of nurses, able to manage their feelings, can empathize, self-motivated and providing effective communication requires leadership behavior to be developed in other words, individuals In this study, managers working in Diyarbakir state hospital located in the center aimed to determine the perceptions of nurses' leadership model. The research sample consists of 110 nurse managers working in Diyarbakir Center in 2015. Key Words : Leadership, Nurse, Communication, Perception, Leadership Model