John Carpenter sinemasında anti kahraman
Anti hero in the cinema of John Carpenter
- Tez No: 410276
 - Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada John Carpenter sinemasını biçim ve içerik olarak ayrıştıran yönler ortaya çıkarılmıştır.“Anti kahraman”tipolojisi kavramından yararlanılarak John Carpenter sinemasında“anti kahraman”karakterin yeri ve önemi vurgulanmıştır. Carpenter sinemasını tanıyan uzman kişilerle röportaj yapılarak belli bölümleri belgeselde kullanılmak üzere ayrıştırılmıştır. Özetle belli bir bütünlük gözetilerek Carpenter sineması, özellikleri ve anti kahraman olgusu bir belgesel ile ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : John Carpenter, Anti kahraman, Sinema, Belgesel, John Carpenter Sineması
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to uncover the aspects that emphasize the Carpenter movies. It has revealed features that separates Carpenter cinema as the form and content. By introducing a typology of anti-heroes, it is emphasized the place and importance of anti-hero character in John Carpenter's movies. Interviews was made with the specified persons and certain parts of the interviews were separated to be used in the documentary. Finally, it is made a documentary film about cinema of Carpenter, his film's characteristics and anti-hero phenomenon. Key Words : John Carpenter, Anti hero, cinema, Documentary, Cinema of John Carpenter