Bilgisayar ağlarında güvenlik politikaları ve bulut bilişim
Ecurity polcies in computer networks and cloud computing
  1. Tez No: 410277
  2. Yazar: AHMET ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada güncel güvenlik politikaları ve bu bağlamda bulut teknolojisi incelenmiştir. Teknolojinin Gelişmesi ile güvenlik kavramı da şekil değiştirdi. Bilgisayar biliminde güvenlik bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik kavramını bir bütün olarak ele almamız karşılaşılacak sorunların çözümü noktasında bir gereklilik. Bu kapsamda yeni yasalar yeni tedbirler yeni çözüm teknolojileri geliştiriliyor. Bulut bilişim ise internetin gelişimi ile kullanılmaya başlandı. Saklama hizmeti açısından maliyeti düşüren bulut bilişim internetin geleceği olarak görülmekte. Ancak güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmekte. Çalışmada bilgisayar ağları ve güvenlik politikaları ilk bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde bulut bilişim teknolojisine yer verilmiş ve bulut bilişimin temelini oluşturan sanallaşma teknolojisi incelenmiştir. Son bölümde ise bulut bilişimin avantaj ,dezavantajları ve özellikleri sıralanmış. Yaşanan örnek olaylar ele alınmıştır. Bu olayların nedenleri ve sonuçları incelenmiştir .Bulut bilişim ile birlikte işletmelerin kazanımlarına yer verilmiştir. Güvenlik politikalarının göz ardı edilmesi durumunda yaşanabilecek sonuçlar belirtirmiş ve muhtemel sonuçları anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Ağları, Bulut Bilişim, Güvenlik
Özet (Çeviri)
In this study explained contemporary security problems and cloud technology problems. With the development of technology a new profession appears, it comes as an organization in computer science. It is necessary to use integrated approach in security to solve the encountered problems. In this context we developed new laws, new cautions and new technology solutions for new security ideas. Cloud computing came to the fore after internet technology developed. Cloud computing reduces the cost in storage service. This technology could be the future of internet. While at the same time it also cause special security problems. In this study explained computer networks and security polticies in first part. Second part conisted of cloud technology and basis of cloud technology, virtulasiton technology . In the last part ordered advantages , disadvantages and features of cloud computing.Sample events studied and explained in last part. Reason and result analyzed depending sample events. Mentioned cloud computing benefits for enterprises. Explained situations if security policies ignores in enterprises and these results. Key Words :Computer Networks, Cloud Computing, Security