Erkek zıplamalarında ilk üç yılın incelenmesi ve geliştirilmesi
An exami̇nati̇on and development of the male dancer's fi̇rst three years
  1. Tez No: 410465
  2. Yazar: GÖKÇE SÖNMEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. M. DİLEK EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada balede ilk üç senede öğretilen erkek zıplama tekniklerinin analizi yapılarak, zıplamaların bale dersi dışındaki uygulamalarla nasıl geliştirilebileceği çözümlenir. Erkek dansçı adaylarının daha iyi ve yükseğe nasıl zıplayabileceğini teorik olarak araştırarak, sonuçları pratik uygulamalarla alınan sonuçlarla karşılaştırdım. Hazırladığım bu teorik çalışmanın ışığında uyguladığım pratik derslerin video kayıtlarını yaparak, gerçek ve gözle görülür sonuçlara ulaşmaya çalıştım. Benim kanaatimce bu çalışmada balede erkek zıplamaları için çok faydalı olan bir yan çalışmanın (Plyometrik çalışma) dersten sonra çalışmaya eklenmesi, zıplamaların gelişmesinde fayda sağlamış ve bu tezin amacına hizmet eden önemli bir konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is analyzing the jumping techniques for male which is taught in first three years of ballet and how to improve the jumps with practices besides ballet classes. I have Searched theoretically how to male dance prospects can jump better and higher and compared the results with the results of practices. I aimed to reach the real and visible results by video recordings of the ballet classes which i prepared in the light of this theoretical research. In my opinion, during this research, adding a side practices which is very useful for men jumps at ballet (Plyometric practice) after the ballet classes has been beneficial in development of bounce and has been an important issue which serve the purpose of this thesis.