Ortaokul 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerin arkadaşlık hakkındaki tutumları ve arkadaş seçimlerini etkileyen etmenler
The attitude of sixth and seventh grade students of secondary school about friendship and the factors influencing their friend selection
  1. Tez No: 410475
  2. Yazar: FIRAT KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin arkadaşlık kavramı ile ilgili görüşlerinin ve arkadaşlık seçimlerini etkileyen etmenlerin neler olduğunun ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışma, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Niğde İli Çamardı ilçesinde bulunan alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden 3 ortaokulda 301 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Rezzan Gündoğdu tarafından geliştirilen anket uygulanarak öğretmenlerle beraber toplanmıştır. Rezzan Gündoğdu tarafından geliştirilen ankette genel olarak açık uçlu sorular bulunmaktadır. Çocukların bu ankete verdiği cevaplar içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu ankete göre çıkan sonuçlar sınıf, okul, cinsiyet değişkenlerine göre ayrı ayrı incelenmiş ve ayrı ayrı yüzde ve frekans değerleri hesaplanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda ortaokul 6., 7., ve 8. Sınıf öğrencilerinin arkadaşlık kurmakta zorluk çekmediği ve hemen hemen hepsinin arkadaşı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortaokul6. 7. Ve 8. Sınıf öğrencileri arkadaşlığı yanında olan, sırdaş, iyi olan şeklinde ifade etmişlerdir. Öğrencilerin arkadaşı tanımlama biçimlerine bakıldığında cinsiyet, sınıf ve okul değişkenleri açısından bakıldığında anlamlı bir farkın bulunmadığı ortaya çıkmaktadır. Öğrenciler kötü arkadaşı kötü olan, yalan söyleyen ve kötü alışkanlıklara yönlendiren kişi olarak tanımlamışlardır. Okul, sınıf değişkenlerine bakıldığında çok büyük farkların olmadığı, cinsiyet açısından bakıldığında ise erkeklerin kötü arkadaş özelliklerinde kötü alışkanlıklara yönlendiren kişiyi kızlara göre daha fazla seçtikleri görülmüştür. Öğrenciler arkadaş seçiminde cinsiyetin çok önemli olmadığını, sırdaş, iyi, temiz kalpli gibi özellikleri barındırıyorsa karşı cinsle de arkadaş olabileceklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin arkadaş seçiminde yarısının yaşa önem verdiği yarısında yaşa önem vermediği görülmüştür. Anne-baba ve öğretmenlerin çocukların arkadaşlık seçimine karıştıkları yönünde bir sonuca ulaşılmıştır. Anne-baba ve öğretmenler çocukların iyi olan, dürüst olan, çalışkan olan öğrencilerle arkadaşlık etmesini istemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the attitude of sixth and seventh grade students of secondary school about friendship and the factors influencing their friend selection. This study is implemented on 301 students who belong to lower, middle and upper socio-economic levels in three different secondary schools in Niğde/Çamardı in the academic year of 2012-2013. The data of the study was gathered with the help of teachers in related schools by using the survey method developed by Rezzan Gündoğdu. Generally, there are open-ended questions in this survey. The answers of the students were analyzed with the content analysis method. The results of this survey were analyzed separately in terms of the class, school and gender variables and also their percent and frequency values were calculated separately. In this regard, the results of this study reveal that sixth, seventh and eighth grade students do not have any problems with making friends and almost all of them have friends. Sixth, seventh and eighth grade students of secondary school define friend as someone who is confidant, sincere and accompanying. Considering the definitions of students, there is no considerable difference in terms of class, school and gender variables. The students define“bad friend”as someone who is bad, lying and leading them to bad habits. Considering the school and class variables, it can be seen that there is no significant difference, however, when it comes to the gender variable, male students choose someone as friend who leads them to bad habits more often than female students. The students state that the gender difference between them does not have any significant effect on their being friends; if the other one is sincere, simple-hearted and confidant, they can be easily friend with the opposite sex. According to this study, it was observed that half of the students attach importance to age, the other half of them do not care about age disparity. Moreover, this study revealed that parents interfere their children's friend selection. Parents and teachers want the children to be friends with kind, honest and hardworking students.