Throughput optimization in robotic cells
Robotic hücrelerde çıktı optimizasyonu
- Tez No: 410504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çizelgeleme problemleri gerçek dünya uygulamalarının birçok alanında ortaya çıkabilir. Robotik hücre çizelgeleme problemi bu alanın özel bir dalıdır. Bu tez kapsamında robotik hücrelerde çıktı optimizasyonu konusu ele alınmaktadır. Bu konu, ürünlerin farklı iş istasyonları arasında otomatik olarak taşındığı modern üretim işletmelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu tezde robotik hücrelerin melez akış tipi üretim, döngüsel akış tipi üretim ve döngüsel atölye tipi üretim uygulamaları çalışılmıştır. Bahsedilen sistemlerde karşılaşılan bu çizelgeleme problemleri yeni bir araştırma konusu olmamakla birlikte birden fazla taşıma robotunu dikkate alan herhangi bir çalışma yoktur. Bu tez kapsamında problemlerin yapısı tartışılarak, bu boşluk kapatılmış ve bazı yeni çözüm yaklaşımları geliştirilmiştir. Sonuç olarak, melez akış tipi robotik hücre çizelgeleme problemi için bir karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli ve bir tavlama benzetimi algoritması önerilmiştir. Ayrıca, zaman pencereli işlem zamanları olan çok dereceli döngüsel akış tipi robotik hücre çizelgeleme problemi için yeni bir karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmiştir. Bu model ile optimum k-derecesi ve çevrim zamanı gerçekçi problem boyutları için makul hesaplama zamanlarında bulunabilir. Serbest zamanlı boşaltım kriteri ile çok dereceli döngüsel akış tipi robotik hücre çizelgeleme problemini çözmek için uygun k-derecesini ve çevrim zamanını bulacak şekilde bir karınca kolonisi optimizasyonu yaklaşımı önerilmiştir. Önerilen karınca kolonisi optimizasyonu yaklaşımı döngüsel atöyle tipi robotik hücre çizelgeleme problemini birden fazla robotla çözecek şekilde genişletilmiştir. Taşıma robotları sayısının çıktı oranı ve çizelgeler üzerindeki etkisi düşünülen her bir problem için analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scheduling problems can appear in almost any field of application in the real world. One specific class within this domain is the robotic cell scheduling problem. This thesis deals with throughput optimization in robotic cells. It arises in modern manufacturing companies, where the products move automatically between the different workstations. In this thesis, hybrid flow shop, cyclic flow shop, and cyclic job shop applications of robotic cells are studied. The encountered scheduling problems in mentioned systems are not a new research field, but hardly any work has been done in solving them considering multiple transportation robots. Within this thesis, this gap is closed and some first solution approaches are presented, discussing the structure of the problems. As a result, a mixed integer linear programming model and a simulated annealing algorithm are proposed for the hybrid flow shop robotic cell scheduling problem. Furthermore, a novel mixed integer linear programming model is proposed for the multi degree cyclic flow shop robotic cell scheduling problem with time window processing times. The optimal k-degree and cycle time can be found in reasonable computation times for realistic problem sizes with this model. An ant colony optimization approach is proposed to solve the multi degree cyclic flow shop robotic cell scheduling problem with free pickup criterion to find the appropriate k-degree and cycle time. The proposed ant colony optimization approach has been extended to solve the cyclic job shop robotic cell scheduling problem with multiple robots. The impact of transportation robots on the throughput rate and schedules are analyzed for each considered problem.