Failure analysis in an adhesively bonded single-lap composite joint under various loads
Yapıştırılmış kompozit bağlantıların değişik yükler altında hasar analizleri
  1. Tez No: 410511
  2. Yazar: TOLGA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada tek taraflı yapıştırmalı bağlantılı kompozitler deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı yüzey özellikleri, farklı kürlenme sıcaklıkları, farklı yapıştırıcı kalınlıklarının kompozit bağlantı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İlk olarak yapıştırıcı ve kompozit malzemelerin mekanik özellikleri tespit edilmiştir. Daha sonra çekme testleri, eksenel ve transvers darbe testleri, dört nokta eğme testi sırasıyla gerçekleştirilmiştir. Bütün bu testler farklı koşullar altında örneğin çalışma sıcaklığı, yüzey kalitesi, kürlenme zamanı, darbe enerjisi vb. yapılmıştır. Son olarak bu testlerden sonra farklı ortam koşullarında daha iyi mukavemet özelliklerine sahip olabilmesi için kompozit bağlantı üzerinde modifikasyonlar çalışılmış ve farklı konfigürasyonlar test edilmiştir. Bu çalışma yapıştırıcı kalınlığı, kürlenme sıcaklığı, yüzey kalitesi ve operasyon sıcaklığının, darbe enerjisinin kompozit bağlantının mukavemeti üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Bu etkiler genellikle olumsuz olsa da bazı durumlarda fayda sağlamışlardır. Bu çalışmada kompozit bağlantıların hasar analizlerine ek olarak bu faydalı etkilerden yaralanılarak kompozit bağlantı modifiye edilmiş ve daha yüksek operasyon sıcaklıklarında daha iyi mukavemet sağlayan kompozit bağlantı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study adhesively bonded composite single-lap joints are investigated experimentally. Different surface properties, different curing temperatures of the adhesive, and the effects of different adhesive thickness on the composite joint strength are investigated. First, mechanical properties of the adhesive and adherend are investigated. Then tensile tests, axial impact tests, transverse impact tests and four point bending tests are conducted, respectively. All of these test are made in different conditions like operation temperature, surface quality, curing time, impact energy etc. Finally, after these series of the tests, for having good strength in different conditions, joint modifications are studied and some configurations are made on the composite joint and tested. This study showed that adhesive thickness, curing temperature, surface quality, operation temperature and impact energies have an important effect on the composite joints. Generally these effects were adverse but in some conditions these effects were useful. Additionally to the failure analysis, in this study, we used these useful effects to modify composite joints and we developed high strength composite joints in higher operation temperatures.