Sandviç kompozitlerde kalınlık boyunca takviyenin mekanik performansa etkileri
The effects of through to thickness reinforcement on the mechanical performance of sandwich composites
  1. Tez No: 410512
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM YALKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MURAT İÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, sandviç kompozitlerin dezavantajları olan düzlem dışı çeki, bası yüklerine ve eğilme durumunda kabuk çekirdek arasında meydana gelen yüksek kayma gerilmelerine karşı dayanımı artırmaktır. Bu dezavantajları gidermek için sandviç kompozite düzlem dışı takviye yapılmıştır. Deney numuneleri hazırlamak için E-cam elyaf, epoksi reçine ve polimerik köpük kullanılmıştır. Üretim metodu olarak seçilen malzemelere en uygun olan vakum infüzyon yöntemi seçilmiştir. Üretilen sandviç kompozitlerin mekanik performansını değerlendirmek için düzlem dışı çekme, düzlem dışı basma, eğilme, kayma ve darbe deneyleri ASTM standartlarına uygun olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve sandwich composites disadvantages, such as, having lower strength against out-of-plane tensile, compression loadings and high shear stresses that can arise between the core and face sheet due to bending loads. In order to overcome these disadvantages, the face sheets stitched to the core. E - glass, epoxy resin, polymeric foam are used for specimen preparation. Vacuum infusion method is selected for manufacturing because it is the most suitable method for chosen materials. In order to evaluate the mechanical performances of the resultant sandwich composites, out-of-plane tensile, out of plane compression, bending, shear and impact tests determined according to related ASTM standards.