Bio-optical characteristics of Mediterranean: Ligurian sea
Akdeniz'in biyo-optik özellikleri: Ligurya denizi
- Tez No: 410529
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN BEŞİKTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Akdeniz'in bilimsel anlamda en iyi bilinen bölgelerinden biri olan Ligurya Denizi'nin biyo-optik özelliklerini belirlemek ve modellemek için fiziksel ve biyo-optik verisetleri analiz edilmiştir. Fiziksel ölçümler, Ligurya Denizi ile ilgili genel bilgilere uygun olarak, birbirinden farklı özellikler gösteren iki bölgenin olduğunu göstermiştir. Biyo-optik ölçümler de, fiziksel özelliklere uygun olarak, alanda birbirinden farklı partikül populasyonlarına sahip iki bölgenin varlığına işaret etmektedir. Fiziksel ve biyo-optik verisetlerinden yapılan analizler, fiziksel ve biyo-optik özellikler arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Belirlenen biyo-optik özelliklerin karakterizasyonunu sağlamak üzere bir biyo-optik model geliştirilmiş ve geliştirilen bu model bağımsız bir veriseti ile test edilmiştir. Validasyon sonuçları, biyo-optik model tahminlerinin alanın genel biyo-optik özelliklerini temsil ettiğini göstermiştir. Ayrıca, geliştirilen modelin alanda önceden kullanılmış olan modellerden daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Bunun nedeni, modelde biyolojik olmayan maddelerin de hesaba katılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Physical and bio-optical data were analyzed to understand and represent bio-optical characterization of the Ligurian Sea in highly productive season and water types were identified based on IOPs in view of the combined use of optical measurements and ecosystem modeling. Physical measurements showed two distinctive zones in the Ligurian Sea, central and coastal zone, as parallel to the common knowledge of the Ligurian Sea. Bio-optical measurements indicated two distinctive particulate populations, which define bio-optical water types in the Ligurian Sea with agreement with physical properties. Physical properties and bio-optical properties of the study area are strongly linked to each other. Based on understanding the bio-optical properties, a bio-optical model was developed provide an effective characterization the optical properties of the region. Developed model is validated using independent data set. Validation results showed that major features of the optical characteristics of the region have been satisfactorily captured in the bio-optical model. Validation results showed also the model is better than the previous models due to the inclusion of non-biogenic material in addition to biogenic material.