Bio-optical characteristics of the mediterranean and the Black Sea
Akdeniz ve Karadenizin biyo-optik özellikleri
  1. Tez No: 56552
  2. Yazar: CRİSTİNA VERDAGUER-VİDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada Doğu Akdeniz ve Karadenizin su kolonunda spectroradyometre ve fotosentetik aktif ışık ölçer kullanılarak ışığın spectral dağılımı incelenmiştir. Akdeniz örneklemeleri 1993 yılının Temmuz ve Aralık, 1994 yılının Mart aylarında yapılmıştır, Karadeniz örneklemeleri ise Nisan 1993 ve Mayıs 1994 aylarında yapılmışlardır. Elde edilen bulgular, döngü alanları, dikey klorofil-a dağılımı ve çalışılan bölgenin fiziksel özellikleriyle bağıntılıdır, tanımlanan optik parametreler deniz ekosistem modellemesi ve uydu görüntülemeleri için faydalıdır. Tabakalaşmış siklonik bölgelerde dikey fotosentetik aktif ışık sönüm katsayısı, (Akdeniz için yaklaşık 0.05 -0.07m, Karadeniz için yaklaşık 0.06-0.13m_1) tabakalaşmış antisiklonik bölgelere göre göreceli olarak büyüktür (yaklaşık olarak Akdeniz için 0.015-0.022m“^, Karadeniz için 0.045-0.12m”^). Bu bulgular, daha önceki araştırıcılar tarafından başka denizler için verilen bulgularla uyum içindedir. Tabakalı siklonik bölgelerde dikey klorofil profili ışıklı tabakanın alt kısımında, tabakalı antisiklonik döngü alanlarında görüldüğü gibi ani bir maksimum göstermez. vıDenizlerdeki birincil üretim seviyesinin yoğunluğu ışık miktarı ve besin tuzu konsantrasyonuyla belirlenir, bununla birlikte Karadeniz ve Akdeniz fitoplankton yoğunluğu klorof il-a, ışık yoğunluğu ve de besin tuzu konsantrasyonuyla birlikte karakterize edilir. Klorofilin ışığa oranı Karadenizde Akdenize göre 100 kez daha büyüktür. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The results are presented of a study of the spectral distribution of photosynthetically active radiation (PAR) in the Eastern Mediterranean and the Black Sea waters, carried out with a submersible spectroradiometer and a PAR-meter. Mediterranean cruises were held during July and December 93 and March 94; the Black Sea was sampled on April 93 and May 94. The values so obtained have been related to the eddy fields, the vertical chlorophyll-a distribution and the physical features of the area under study, determining useful optical parameters for marine ecosystems modelling and for satellite imagery. In stratified cyclonic regions the vertical PAR attenuation coefficients were relatively large (about 0.05-0.07 m“1 for the Mediterranean Sea and 0.06-0.13 m”1 for the Black Sea) compared with those observed in stratified anticyclonic regions (about 0.015-0.022 for the Mediterranean and 0.045- 0.12 m-1 for the Black Sea. These values are of the same order of magnitude as those determined by previous workers in other seas. Furthermore, in stratified cyclonic regions, the chloropyll-a profiles do not show the sharply defined Chl-a peaks at the bottom of the euphotic zone which are seen in stratified anticyclonic eddy fields. IVOne expects primary productivity in a sea to be regulated by the intensity of irradiance and the concentration of available nutrients and, in fact, one finds phytoplankton patches in both the Mediterranean and the Black Sea to be characterised by the relationship between Chl-a, irradiance intensity and nutrient (nitrate) concentration. The ratio of Chl- a: irradiance is about 100 fold larger in the Black Sea than in the Mediterranean.