Eğitim mekanlarının akustik konfor koşulları bakımından irdelenmesi: DEÜ Mimarlık Fakültesi örneği
Examination of lecture rooms in terms of acoustic comfort comditions: Case of DEU Faculty of Architecture
- Tez No: 410539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mimarlık fakültesi stüdyo ve derslikleri, anlaşılabilirliğin son derece önemli olduğu konuşmaya yönelik mekanlardır. Bu mekanların, klasik eğitimdeki genel bilgi aktarımının yanında, mimarlık eğitiminin getirisi olan farklı çalışma şekillerine de cevap vermesi beklenmektedir. Mimarlık eğitiminin temellerinin atıldığı bu mekanlardan yeterli verimin alınabilmesi, akustik konfor koşulları bakımından iyi tasarlanmış mekanlar olmalarını gerektirmektedir. Tasarım aşamasında bu faktör dikkate alınmadan yapılan bu mekanlar, eğitim kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle mevcut stüdyo ve dersliklerin incelenerek hacim akustiği koşullarının tespit edilmesi önemlidir. Bu tez çalışmasında, belirlenen örnek çalışma alanındaki stüdyo ve dersliklerin yeterli işitsel konfor koşullarını sağlayıp sağlamadıklarının belirlenmesi ve yapılan saptamalar doğrultusunda iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi konunun ana hatlarını oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılarak çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, mimarlık eğitim yöntemleri ve bu eğitim sisteminin gerektirdiği konfor koşulları ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, konuşmaya yönelik olan mekanlardaki konuşmanın anlaşılabilirliği ve değerlendirilmesinde kullanılan hacim akustiği parametreleri kabul edilebilir değerleri ile birlikte anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmada izlenecek öznel ve nesnel yöntemlere karar verilebilmesi için günümüze kadar yapılan yurt içi ve yurt dışındaki benzer çalışmalar incelenmiştir. Örnek çalışma alanı olarak seçilen Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine, derslik ve stüdyoların işitsel konfor koşullarını belirlemeye yönelik anket çalışması uygulanmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Anket çalışmaları sonucunda kusurlu mekanlar olarak belirlenen Stüdyo 2 ve Derslik 4'ün fiziksel tanımları yapılarak, mekanlarda yapılan hacim akustiği ölçüm sonuçları açıklanmış ve değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında derslik ve stüdyonun akustik modeli oluşturularak, ölçüm sonuçları ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde, bir önceki bölümde yapılan özel ve nesnel çalışmalarda belirlenen hacim akustiği sorunlarının iyileştirilmesi, stüdyo ve derslikte, konuşmanın anlaşılabilirliği değerlerinin yükseltilerek, tüm hacim içerisinde eşit işitsel konfor koşullarının oluşturulabilmesi için geliştirilen çözüm önerileri ve karşılaştırmalı sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Faculty of Architecture studios and classrooms where intelligibility is extremely important are places for conversation. This places are expected to respond different ways of working are return of architectural education along with general knowledge transfer in classical education. Adequate yield can be obtained from these places that the basis of architectural education require them to be well-designed spaces in terms of acoustic comfort conditions. These places which made without considering these factors during the design phase reduce the quality of education. Therefore, it is important to identify conditions of room acoustics by examining the present studio and classrooms. In this thesis, it is that the studios and classrooms where identified in the case study areas to determine that sufficient enough to provide acoustic comfort conditions and determinations made in accordance with the development of solutions to improve the main cause of the issue. In the first part of the study, the aim, scope and method are explained by making an introduction. In the second part, teaching methods of architecture and terms of comfort which the educational system is as required are expressed. In the third section, speech intelligibility in spaces which is for speech and the parameters of room acoustics which are used in evaluating is described along with acceptable values. In the fourth part, domestic and abroad similar studies which done so far in order to decide subjective and objective methods to be followed in the study have been examined. To students of Dokuz Eylul University Faculty of Architecture which are selected as a case study was applied questionnaire study to determine auditory comfort conditions in classrooms and studios and results obtained are evaluated. Measurement results of room acoustics which are made at Studios 2 and Classroom 4 are explained and evaluated by making the physical descriptions. In the light of the data obtained by creating classrooms and studio's acoustic models, the measurement results are shown in comparison. In the fifth part, solution suggestions for improving room acoustics problems which are identified in the previous chapter performed specific and objective studies and in order to be increased speech intelligibility in studio and classroom and be created equal auditory comfort conditions in the whole of volume are improved and comparative results are presented.