Alüvyonal zeminlerde mikrotremor ve MASW yöntemleri kullanılarak elde edilen HVSR değerlerinin incelenmesi
The examination of HVSR values obtained in alluvial grounds by using microtremor and MASW methods
- Tez No: 410540
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, deprem – yapı - zemin etkileşiminin incelenebilmesi için gözlemsel ve kuramsal zemin transfer fonksiyonlarının belirlenmesi amacıyla, Bornova Ovası içerisinde seçilen alanda çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar için TÜBİTAK KAMAG 106G159 No'lu proje sürecinde elde edilen Mikrotremor ve MASW verileri kullanılmıştır. İlk olarak, Mikrotremor verileri Nakamura (1989) yaklaşımı ile değerlendirilerek elde edilen HVSR spektrumları ve senaryo deprem kullanılarak gözlemsel zemin transfer fonksiyonları elde edilmiştir. Gözlemsel zemin transfer fonksiyonları kullanılarak, bölge zemin yapısını tanımlayan PGA değerleri, hasar endeks katsayıları ve deprem sırasında deprem – zemin - yapı ilişkisini tanımlayan hız, ivme ve yer değiştirme duyarlılık değerleri dağılımlarına ulaşılmıştır. Kuramsal zemin transfer fonksiyonlarının elde edilmesi amacıyla ise MASW yöntemi ile elde edilen veriler kullanılmıştır. MASW ölçümleri ile elde edilen Vs30 hızları ile çalışma alanının Vs30 hız dağılım bilgisine ulaşılmıştır. MASW ölçümleri sonucu elde edilen S-dalga hızı, P-dalga hızı, tabaka kalınlıkları ve yoğunluk değerleri, Herak (2008) yaklaşımı ile optimize edilerek kuramsal zemin fonksiyonlarına ulaşılmıştır. Gözlenen HVSR eğrileri ve hesaplanan HVSR eğrileri arasında bir uyum olup olmadığı araştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, deprem – zemin – yapı ilişkisinde zeminin önemine işaret etmekte ve depreme dayanıklı bina tasarımları öncesinde, muhakkak jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendislerinin ortak bir çalışma yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, in order to determine observational and theoretical ground transfer functions for examination of earthquake – ground – building interaction, studies have been conducted in selected areas in Bornova Plain. For the studies, MASW and Microtremor measurements which obtained during the TUBITAK KAMAG 106G159 Project were used. First, observational ground transfer functions obtained by evaluating microtremor datas with Nakamura (1989) approach and using scenario earthquake. By using the observational transfer functions, PGA values that define the study area's ground, earthquake damage index coefficients and speed, acceleration and displacement distribution of sensitivity values that describing the interactions between earthquake – ground – building were reached. In order to obtain the theoretical ground transfer function, datas that obtained by MASW method were used. The knowledge of the study area's Vs30 velocity distrubition was reached by using average Vs30 velocities. S-wave velocity, P-wave velocity, layer thickness and density values were optimized with Herak (2008) approach were used to reach the theoretical ground transfer functions. The match between the observed and calculated HVSR curves was investigated. The results indicate the importance of ground in earthquake – ground – building interaction and it's recommend that before the earthquake-resistant building design, geophysics, geology and civil engineers definitely conduct a study together.