Development of a system for smart TV viewers using data mining techniques
Akıllı TV izleyicileri için veri madenciliği teknikleri kullanılarak sistem geliştirilmesi
- Tez No: 410538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA BİRANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda, teknolojinin de yardımıyla, akıllı televizyon ve yayın sektörü de parelel bir şekilde gelişmiş, bunun sonucunda da TV kanallarının sayısı hızla artmıştır. Bu artış farklı kanallarda aynı zamanda yayınlanan TV programlarını da beraberinde getirmiştir. TV programlarındaki artan sayı nedeniyle, çeşitli ve farklı programlar arasından TV kullanıcıları kendilerine en uygun programı bulmak ve seçmek konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hiç izlemedikleri bir kanaldaki program kendilerine hitap etse bile kaçırabilmektedirler. Bu tezin amacı, TV kullanıcılarının istekleri ve talepleri doğrultusunda program bulma ve ayrıca kendileri ile ilgili ilgi çekici program tavsiyesi alma konusunda kullanıcılara yardımcı olmaktır. Tez kapsamında geliştirilen bu sistem sınırlı kaynak kullanımına sahip akıllı TV platformlarına uyumlu ve bu platfromlarda çalıştıralabilir. Bu tez çalışması, akıllı TV'lerde program arama ve öneri sistemleri hakkında literatür araştırması sunmakta, bilgi erişim metotları ve birliktelik kuralları analiz teknikleri kullanarak akıllı TV'ler için kişiselleştirilmiş arama ve program tavsiye sistemi önermektedir. Bu tezde gerçekleştirilen başlıca çalışmalar: (a) kullanıcı tercihlerine göre program arama yapabilen bir model (b) akıllı TV izleyicileri için öneri veren bir model (c) veri toplama ve veritabanı oluşturma (d) akıllı TV kullanıcıları için program arama ve geçmiş kullanıcı tercihlerine göre program önerebilen bir uygulama gerçekleştirimi ve (e) toplanan veriler üzerinde önerilen modelin uygulanması ile deneysel çalışmaların yürütülmesidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the help of technology, smart television and broadcasting industry also have been developed in parallel, so that the number of channels on TV has increased rapidly. That increase has been brought of a lot of TV programs in different channels which are being broadcasted at the same time. Due to the increasing amount of TV programs, TV users suffer from selecting and finding the most suitable TV programs within various different programs available. They could miss the interesting programs that are available on channels they have never watched. The purpose of this thesis is to help TV users to find programs according to their requests and demands and also get recommended programs which are interesting for them. The system developed in this thesis is compatible and runnable on the smart TV platform which has limited system resources. This thesis gives an overview of literature research about TV program retrieval and recommender systems and proposes a personalized searcher and program recommender for smart TVs using information retrieval methods and association rule mining techniques. In particular, we provide the following main tasks (a) designing method for retrieval of the user preference data (b) designing a recommender model for smart TV viewers (c) collecting data and creating a database (d) implementation of an application in which user can search desired program and take recommendation according to preferred programs which watched past and (e) performing experimental works by applying proposed model on collected data.