Comparison of electromechanical behaviours of nanoparticles loaded polymeric films
Nanoparçacık takviyeli polimerik filmlerin elektromekanik davranışlarının karşılaştırılması
- Tez No: 410554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YOLDAŞ SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, selülozun çözücü olarak olarak kullanılan 1-butil-3- metil imidazonyum klorür ve dimetilasetamid içinde çözünmesi ile hazırlanmış çözeltinin petri kabına dökülmesiyle esnek bir jel materyali hazırlanmıştır. Farklı oranlardaki grafen (yüzde 0,1, 0,25, 0,375 ve 0,5) yukarıda bahsedilen selüloz çözeltisinin içerisinde ultrasonik homojenetörün yardımıyla dağıtıldı. Sentezlenen selüloz ve grafen katkılı selüloz filmlerin termal kararlılığı ,Termogravimetrik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Grafen katkısının selülozik filmlerin elektriksel iletkenliklerine olan etkisi incelenmiştir. Fonksiyonel gruplar ve kristalografik özelliklerdeki değişim Kızıl Ötesi spektrometresi ve X-Işını kırınımı ile belirlenmiştir. Üretilen filmlerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Filmlerin karakterizasyonun ardından filmlerin elektroaktif özelliklerinin belirlenmesi için , filmlerin her iki yüzeyleri altın film ile kaplanarak iyonik polimer metal kompozitler (IPMC) üretilmiştir. Altın kaplamanın filmlerin çekme dayanımı ve Young modülünü nasıl değiştirdiği çekme analizi ile tespit edilmiştir.. Altın kaplanmış filmlerin DC voltaj altındaki elektroaktif davranışları incelenmiştir.. DC voltaj çıkışları 3, 5 ve 7 volt olarak kullanılmıştır. Grafen katkılı IPMC aktuvatörlerin maksimum uç yer değiştirmeleri ve zaman sabitleri belirlenmiştir.Bu özellikler ile grafen miktarı arasındadoğrusal olmayan bir ilişki gözlenmiştir. DC voltaj çıkışı 3V için yüzde 0,5 grafen içeren selülozik tabanlı yapılmış aktüvatörün en büyük uç yer değiştirme gösterdiği belirlenmiştir. Yüzde 0,5 grafen içeren selüloz tabanlı filmin maksimum uç yer değiştirmeleri DC voltaj çıkışları 3V için 1,4mm, (negatif)3V için-1,4mm, 5V için 1,2mm, (negatif)5V için -0,65mm, 7V için 0,5mm ve (negatif)7V için -0,7mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This work presents a facile preparation of a flexible gel material from a solution of cellulose in an ionic liquid of 1-butyl-3-methylimidazolium chloride and dimethylacetamide using solution casting method. Then graphene at different ratios (0.1, 0.25, 0.375 and 0.5 percent) was dispersed in obtained solution by the help of ultrasonic homegenizator. The thermal stability of the films was investigated by thermogravimetric analysis. The effect of graphene treatment of Cellulose-based films on electrical conductivity was examined. The variations in chemical functional groups and crystallographic properties were evaluated by Fourier transform infrared (FTIR), X-ray diffraction (XRD). The morphological observations of Cellulose based films and graphene treated Cellulose based films were conducted by scanning electron microscopy (SEM). After determination of film properties, for actuators studies of films, both sides the films were gold-coated. The effect of gold coating on tensile strength and Young modulus films were examined as well. Besides, electroactive behaviour of the coated films under DC was investigated. DC excitations of 3, 5, and 7 Volts were used. The tip displacement was measured and time constant was calculated. It was obtained that there is a nonlinear relationship between graphene content and electroactive characteristics of IPMC actuators such as the maximum tip displacement and time constant. For DC excitations of 3V, the actuator made from cellulose based film containing 0.5 percent graphene in all actuators exhibited the greatest maximum tip displacement values. The maximum tip displacements for the cellulose based film containing 0.5 percent graphene demonstrated the following values: 1.4 mm for 3V, -1.4 mm for (negative)3V, 1.2 mm for 5V, -0.65 mm for (negative)5V, 0.5 mm for 7V and -0.7 mm for (negative)7V, respectively.