Experimental study of a refrigerated food transporting container
Soğuk gıda taşıma konteynerinin deneysel çalışması
  1. Tez No: 410555
  2. Yazar: ADEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ana hatlarıyla ek bir dizel motorla tahrik edilen soğutucu kamyonun soğutma ünitesinin verimliliğini ve konteyner içerisindeki sıcaklık dağılımını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun için gerçekleştirilen testlerde tavana yakın bir bölgede konumlandırılmış evaporatörden enjekte edilen havanın kapalı bir hacimdeki akışının ve ısıl karakteristiğinin bulunması üzerinde durulmuştur. Standart boyutlardaki bir konteyner yeteri büyüklükte olan şartlandırılabilir bir test odasına yerleştirilmiştir. Konteyner içerisindeki havanın ısıl performansı boyutsuz sıcaklık dağılımı olarak tanımlanan teta yardımıyla belirlenmiştir. Belirlenen değerlerin sonucunda sistemin COP değeri ve yakıt tüketimine bağlı olan COP değerleri elde edilmiştir. Evaporatör ve kondenser kapasiteleri hava ve soğutucu taraflı olmak üzere hesaplanıp birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bunun yanı sıra her bir duvara yerleştirlmiş olan ısıl çiftler sayesinde havanın ısıl davranışı ve konteyner içerisindeki ısı yükü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to find out effectiveness of the cooling unit of the refrigerated truck driven by an auxiliary diesel engine and temperature distribution inside container. For this, in tests carried out, it is focused on ceiling-slot ventilated enclosures for determining the airflow and thermal characteristics. The experimental prototype container has the standard dimensions and is positioned inside of a climatic test chamber having big enough The thermal performance of ventilation in the container is measured by a non-dimensional temperature distribution teta at a particular cross-section. As a result of measured data, COP of the system and COP based on fuel consumption rate are given. Evaporator and condenser heat capacities were computed both air and refrigerant side and compared. Besides this, by the thermocouples fixed on the walls, thermal behavior of inside air and heat load inside container is represented.