Bio-industrial active agents from sea cucumbers along Turkish coastlines
Türk kıyılarındaki deniz hıyarlarından biyo-endüstriyel aktif ajanlar
- Tez No: 410561
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Deniz hıyarları Echinodermata şubesi ve Holothuroidea sınıfının üyeleridir. Holothurianlar tüm deniz ekosistemlerinde geniş yayılım göstermektedir. Türk kıyılarında bulunan türleri Holothuria tubulosa, H. sanctori, H. polii, H. mammata and Stichopus regalis'dir. Deniz hıyarları anti-akne, hemolitik, sitotoksik, antimetastatik, anti-angiogenetik, antifouling ve yara iyileştirme gibi biyoteknolojik öneme sahip triterpen glikozid olarak adlandırılan oldukça önemli sekonder metabolit salgılamaktadır. Deniz hıyarları biyoaktif ajanları ile biyoteknolojik açıdan öneme sahip olmasına rağmen kurutulmuş formları çok düşük fiyatlarla uzak doğu ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu tezde deniz hıyarlarında bulunan triterpen glikozidlerin seviyelerini belirlemek için kalitatif ve yarı-kantitatif analizler yapılmıştır. Ayrıca C vitamini, protein, karbohdrat ve lipid içeriği ile yağ asidi kompozisyonu da çalışılmıştır. Metilen mavisi uzaklaştırmak amacı ile lipid ekstrakte edilmiş deniz hıyarı atıkları adsorban olarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca model antifouling boyalar kullanılarak deniz hıyarı ekstraktlarının antifouling performansı araştırılmıştır. Sonuçlara göre en yüksek saponin düzeyi H. polii metanol-diklorometan ekstraktında gözlenmiştir. Lipid ekstrakte edilerek geliştirilmiş adsorbanların işlem görmemiş deniz hıyarından elde edilen adsorbanlara kıyasla daha yüksek metilen mavisi adsorblama kapasitesine sahip olduğunu gösterilmiştir. Kinetik çalışmalar, adsorpsiyonun kemisorpsiyon anlamına gelen pseudo-second order kinetiğine uyduğunu göstermektedir. In silico testler siyanobakteriyal fotosistem II için doklama sonuçlarından en yükseğinin holothurinoside A ve en düşüğünün DCA olduğunu göstermektedir. Antifouling testlerinde en başarılı biyosit ticari olan zinc pyrion olsa da metanol ve diklorometan ile hazırlanan ekstraktlar da umut vericidir. Sonuç olarak bu doğal kaynaklar Akdeniz bölgesindeki ülkelerin ekonomilerine katkı sağlayacaktır. Bu biyoaktif ajanlar ile ilgili sezon ve bölgeye dayalı daha çok araştırma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sea cucumbers are member of phylum Echinodermata and class Holothuroidea. Holothurians are widely distributed in all of the marine ecosystems. Holothuria tubulosa, H. sanctori, H. polii, H. mammata and Stichopus regalis have wide distribution along Turkish coastline. They secrete important secondary metabolites called triterpene glycosides that have biotechnological properties such as anti-acne, hemolytic, cytotoxic, antimetastatic, anti-angiogenetic antifouling and wound healing. Although holothurians have vital biotechnological importance with their bioactive agents, the dried forms are exported to the far east countries with low costs in Turkey. In this thesis, qualitative and semi-quantitative experiments were carried out the determination of triterpene glycoside levels in sea cucumbers. The vitamin C, protein, carbohydrate, lipid contents and fatty acid composition were also studied. An adsorbent from lipid extracted residues of sea cucumber was developed against methylene blue. Antifouling performances of sea cucumbers' extract within model an antifouling paint were carried out. According to the results, the highest saponin concentration was observed in methanol-dichloromethane extract of H. polii. The adsorbent developed from lipid extracted residues showed more adsorption capacity against methylene blue compared to untreated sea cucumber biomass. The kinetic data supported pseudo-second order which means chemisorption. In silico tests showed that holothurinoside A and DCA had highest and lowest docking scores for cyanobacterial photosystem II, respectively. Although the most successful biocide was commercial biocide, zinc pyrion, in the antifouling tests, the extracts prepared with methanol and dichloromethane were also promising. In conclusion, these natural bioactive agents might contributed economy of the countries in the Mediterranean region. More researches are strongly recommend on these bioactive agents based on region and season.