Kömür sahalarında nihai ocak sınırı tespiti
Ultimate pit limit definition of coal mines
  1. Tez No: 410560
  2. Yazar: GÖKHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen teknoloji ve artan nüfus sebebiyle hammadde ihtiyacı giderek artmaktadır. Hammade kaynaklarının büyük bölümü açık işletme madenciliğiyle doğadan kazanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte, makina ekipman kapasitelerinin artması ve birim maliyetlerin düşmesi sebebiyle daha derin ocaklardan daha düşük tenörlü madenlerin ekonomik olarak üretilmesi mümkün olmaktadır. Açık ocak planlamasında önemli adımlardan birisi açık-yeraltı işletme sınırını tespit etmektir. Artan derinlik sonucunda nihai ocak sınırı problemi daha karmaşık bir hal almaktadır. Günümüzde bu problemi çözmeye yönelik işlemler bilgisayar ortamında, geliştirilen çeşitli algoritmalar aracılığıyla yazılımlar sayesinde yapılmaktadır. Bu algoritmalar, çeşitli kısıtlamaları göz önünde bulundurarak, karı maksimize eden optimum ocak sınırını tespit etme amacını taşımaktadır. Gelişen teknolojinin sonuçları doğrultusunda bu algoritmaların da geliştirilmesi gerekmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, optimum ocak sınırını sezgisel olarak tespit etmeyi amaçlayan hareketli koni algoritmasını geliştirmeye yönelik yapılan çalışmalar aktarılmaktadır. Geliştirilen algoritmanın doğruluk testleri ve gerçek bir kömür madeni uygulaması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Raw material requirements have been increasing due to developing technology and increasing population. The most of the raw material resources are obtained from earth by means of open pit mining. Equipment capacities are getting bigger with the development of technology and this makes it possible to mine the lower grade ores from deeper pits with lower unit costs. In open pit mine planning, one of the important steps is to determine the ultimate pit limit. The ultimate pit limit problem is getting more complex due to increasing pit depth. The calculation for solving that problem is carried out by software with various algorithms. The aim of these algorithms is to determine the ultimate pit limit which maximizes the profit with considering various restrictions. But the current algorithms need to be improved because of developments achieved in computer technologies. In this master thesis, it is aimed to develop the heuristic moving cone algorithm which determines the ultimate pit limit. Then accuracy test of algorithm and application on a real coal mine were carried out.