Design and control of a compliant rotary actuator
Esnek döner eyleyici tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 410567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez kapsamında bir seri elastik eylecinin tasarımı, üretimi ve kontrolü yapılmıştır. Seri elastik eyleyicinin mekanik tasarımı, bilgisayar destekli mühendislik araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Eyleyicinin elastik elemanlarının uygun malzeme ve boyut özellikleri sonlu elemanlar analizi yapılarak belirlenmiştir. Elastik elemanların yay katsayısı ve sönümleme sabiti değerleri deneysel olarak kiriş darbe dayanımı testi ile tespit edilmiştir. DC motor, dişli kutusu, iç sönümlemeli elastik elemanlar ve yükün temsil ettiği bir durum uzay modeli oluşturulmuştur. Seri elastik eyleyiciyinin kontrolü, bir durum geri besleme kontrolcüsü kullanılarak simülasyon ortamında ve bir oransal kontrolcü kullanılarak gerçek zamanlı deneylerle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a series elastic actuator has been designed, manufactured and controlled. Mechanical design of series elastic actuator has been carried out via computer aided engineering tools. In order to determine the appropriate material and size of the elastic components of the actuator, finite element analysis has been made. The real spring coefficient and the structural damping values of elastic components are determined experimentally from the impulse response of the beam. The state space model that represents the DC motor with gearbox, elastic coupling with internal damping and load was found. The state feedback control and the real time proportional control is implemented to control the series elastic actuator.