Computer-supported design and computer-supported manufacturing (CAD/CAM) application in projector-supported cutting and planning process
Projeksiyon destekli kesim ve planlama sürecinde kullanılacak bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli imalat (CAD/CAM) uygulaması
  1. Tez No: 410571
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Projeksiyon destekli kesim ve planlama makineleri bir başka deyişle CNC makineleri, üzerindeki bir bilgisayardan gelen komutlara göre yapılması gereken mekanik işlemi otomatik olarak gerçekleştiren endüstriyel cihazlardır. Modern CNC makinelerinin daha hızlı, verimli ve hatasız çalışabilmesi için bilgisayar destekli dizayn (CAD) ve bilgisayar destekli imalat (CAM) uygulamaları kullanılmaktadır. Deri kesme işleminin geleneksel yönteminde, yapılacak olan modele uygun karton ya da tahta şablonlar ve bir bıçak kullanılır. Kesim işlemi şablonlar kılavuz olarak kullanarak bıçak yardımıyla yapılır. Modern CNC makinelerinde ise kesim işlemi, şablonların CAD / CAM uygulamaları kullanılarak tasarlanıp imalat işlemine geçilmesiyle olur. Bu tez, geleneksel yöntemlerde kullanılan şablonların, projeksiyon destekli kesim ve planlama sürecinde kullanılacak olan CAD/CAM uygulamasına aktarılması, tasarımda gerekli işlemlerin yapılmasına olanak sağlamak ve kesim makinesini tasarımlara göre programlayabilmeyi kapsayan çözümün tasarımı hedeflemektedir. Çözüm vermek adına, GCAD olarak isimlendirilen ve geleneksel şablonların taranmış resimlerini içeriye aktarabilen ve bir vektör resme dönüştürebilen bir CAD/CAM uygulaması geliştirildi. Bu uygulama aynı zamanda bu tasarımı CNC makineleri için G-Kod ve ILDA standartlarına dönüştürebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Projector supported cutting and planning machines also known as CNC machines are industrial devices which automatically perform mechanical process to be executed according to commands from a computer mounted on them. For faster, efficient and accurate working of modern CNC machines, computer-aided design (CAD) and computer-aided manufacturing (CAM) applications are used. In traditional method of leather cutting, wooden or cardboard patterns prepared for the model to be manufactured and a knife are used. Cutting process is performed by using patterns as a guide and a knife. Furthermore, in modern CNC machines, cutting process completes with steps those; designing patterns with using CAD/CAM applications and then manufacturing operation. The thesis is aimed at designing the solution that includes converting patterns that are used in traditional methods to the CAD/CAM application which will be used in projector supported cutting and planning process, allowing the necessary actions in designing and programming the cutting machine according to the design. To give a solution, a CAD/CAM application that it is called as GCAD, can import scanned pattern image and convert to a vector image was implemented. It also converts the design to G-Code and ILDA standards for CNC machines.