High frequency vibration analysis of laminated composite structures via statistical energy analysis
İstatistiksel enerji analizi ile lamine kompozit yapıların yüksek frekans titreşim analizi
  1. Tez No: 410572
  2. Yazar: MURAT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İstatistiksel enerji analizi, sık kullanılan bir yüksek frekans vibro-akustik analiz aracıdır. Alt sistemler arasındaki güç akış dengesine dayanır. Bu projede, farklı sistemlerin; katmanlı kompozit plakalardan yapılan kompozit plaka-akustik hacim yapısı ve noktasal bağlı I, L ve T tip yapıların istatistiksel enerji analizi yüksek frekanslı titreşim analizi için araştırılmıştır. Yöntemin doğruluğu esasen ortalama modal uzaklık, bağlantı kayıp faktörü ve sönüm kayıp faktörü gibi istatistiksel enerji analizi parametrelerinin hassas olarak belirlenmesine dayanır. Çalışmada, ortalama modal uzaklık sayısal olarak alt sistemlerin ayrık doğal frekansları kullanarak belirlenirken, kayıp faktörleri sayısal (ANSYS ile sonlu elemanlar metodu) ve deneysel güç enjeksiyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Son olarak, rastgele kalınlık/kütle değişkenli kompozit plakalar belirsizlik uygulamak için sonlu elemanlar tabanlı Monte Carlo simülasyonunun kullanılmasıyla göz önüne alınmıştır. Bu sonuçların ortalama cevapları yapısal belirsizlikli vibro-akustik sistemlerin yüksek frekans analizlerinde kullanılan metodolojilerin incelenmesi için istatistiksel enerji analizi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical energy analysis is a widely used high frequency vibro-acoustic analysis tool. It is based on power flow balance between subsystems. In the project, statistical energy analysis of several different systems; composite plate-acoustic volume structure and point-connected I, L and T type structures made of laminated composite plates are investigated for high frequency analysis. Accuracy of method mainly depends on precise determination of statistical energy analysis parameters such as average modal spacing, coupling loss factor, damping loss factor. In the study, average modal spacings have been determined numerically by using uncoupled natural frequencies whereas loss factors have been obtained by using numerical (finite element method by ANSYS) and experimental power injection method. All these parameters have been compared with analytical ones. As the last but not the least, composite plates with random thickness/mass variability have been considered to carry out the effect of uncertainty by using finite element based Monte Carlo simulation. Mean responses of these results have been compared via statistical energy analysis to investigate the methodologies used in high frequency analysis of vibro-acoustic system with structural uncertainty.