Unsur tabanlı makina tasarımı
Feature based machine design
- Tez No: 50875
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAZIL CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Bu tez, unsur tabanlı malana tasarımı konusunda yapılan bir araştırma çalışmasını kapsamaktadır. Geometrik temel elemanlar kullanılarak geliştirilen“katı modelleme”, CAD ve CAM sistemleri arasında mevcut boşluğu doldurmada yetersiz kalmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla unsur temelli yaklaşımlar geliştirilmiştir. Unsur;“düşük seviyeli tasarım bilgisini özleştirmek”olarak tanımlanabilir ve tasarım, üretim, fonksiyon ve montaj olarak dört gruba ayrılabilir. Bu çalışmada, geometrik tasarım unsurları kullanılarak makina parçalarının modellenmesi için bilgisayar temelli metod ve yazılımlar geliştirilmiştir Tanımlanan toplam 19 tasarım unsurunun, 6' sı temel ve I3'ü ise, alt unsur olarak sınıflandırılmıştır. Bu unsurların bilgisayar ortamına girilmesinde kullanılacak bir unsur dil syntaxi tanımlanmıştır. Unsurlar arası ilişkiyi temsil için graf teori temelli bir metod (graf matrisi) geliştirilmiş ve hazırlanan bir bilgisayar programında uygulanmıştır. Unsur temelli tasarıma destek sağlayabilen bu program; bir unsur kütüpanesi, syntax yorumlama ve ilişki kurma gibi çeşitli işlem modülleri, editör, iletişim ekranı ve görüntü ekranı kısımlarından oluşmaktadır. Tasarım dil syntaxi ve destek sistemini kullanan bir tasarımcı, kolayca unsur temelli tasarım modelerini geliştirebilir, düzeltebilir, unsur ekleme veya çıkartma yapabilir, çeşitli boyut veya konumlarda ekranda görüntüleyebilir ve sürekli kayıt ortamında saklayabilir. Ayaca bu modeller, yeni parça veya tasarımların geliştirilmesi amacıylada çağırılarak kullanılabilir. Yapılan unsur temelli tasarım çalışması, 2B'lu olmakla birlikte kolaylıkla 3B uygulamalara da uyarlanabilir. Anahtar Kelimeler : Unsur Tabanlı Tasarım, Unsurun Graf Temsili, CAD-CAM
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis, includes the research work conducted in the field of feature based machine design. Geometric modelling that is developed based on geometric primitives has been insufficient to fill the gap between CAD and CAM systems. Feature based approaches have been developed to satisfy such requirements. A feature can be defined as“the abstraction of low level design knowledge”and can be classified into four section, such as design, manufacturing, function and assembly. In this study, computer based methods and software have been developed for the purpose of using design features to model machine components. The defined 19 total design features are classified as; 6 main and 13 auxiliary features. A feature language syntax, can be used to describe feature based designs, has been specified. To represent relationships between features, as method being based on graph theory (graph matrix) has been developed and applied for creating a computer program. This program being capable of providing support for the feature based design consist of these components; a feature library, some process modules such as syntax analyser or relationship provider, editor, user interface screen and graphic screen. A designer who is using design language syntax and design support system, can easily develop feature based designs, edit them, add or delete new feature to those designs, visualise them after changing their sizes or dimensions and save them in discs permanent memory. Moreover, these designs can be called and used for the development of new design. Although the applications done so far include 2D work, it could be easily extended to 3D. Keywords : Feature-Based Design, Feature graf representation, CAD-CAM