An investigation of the effects of ventilative cooling in the design of low energy buildings
Düşük enerjili binaların tasarımında havalandırmalı soğutma etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 410577
  2. Yazar: OMAR İBRAHEEM AWAD AWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞALVARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Küçükçekmece Belediye binasını ele alarak , binaların tasarımı ve binalarda doğal havalandırmanın kullanımı arasındaki bağıntıyı incelemektedir. Araştırmanın temel amacı binada havalandırma sistemi ( havalandırmalı soğutma ) etkisinin ölçüsünü ve havalandırma sisteminin bina ile nasıl bir araya getirileceğini veya binanın bir parçası olacağını belirlemektir. Bu çalışmadaki en önemli bulgular binalarda havalandırma sisteminden kazanç ile ilgilidir ve doğal havalandırma sistemini daha da fazla belirlemektedir. Böylece, öncelikli olarak bina cephesindeki doğal havalandırmanın etkisi ve iç mekanların organizasyonu kanıtlanır. Öte yandan, doğal olarak havalandırılan binanın tasarımı, mekanik olarak havalandırılan binanın tasarımından daha zordur. Bu tez ayrıca doğal olarak havalandırmalı binaların mekanik olarak havalandırmalılara göre, uçak ve taşıtlarda olduğu gibi, daha aerodinamik olarak şekillendirilmesine gereksinim olmadığını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma doğal havalandırmanın binaların bir şeklini uygulamaya koymadığını fakat diğer şekillerin geliştirileceğini kanıtlamaktadır. Aynı zamanda, doğal havalandırmanın yeşil binaların ve düşük enerjili binaların sınıflandırılmasında en önemli kriterlerden biri olduğu anlaşılmaktadır. Binalarda doğal havalandırma( özellikle çift cepheler ) ve doğal aydınlatma ile enerjiyi azaltmakta bunların rolü arasında yakın bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the relationship between the design of buildings and utilization of natural ventilation in buildingsby studying the building of Kucukcekmece Municipality. The main objective of the investigation is to identify the extent of the effect of ventilation system (ventilative cooling) on the building, and how to integrate the ventilation system with the building or be a part of the building. The most important findings in this study are related to the benefit from the ventilation system in buildings and to identify natural ventilation system even more . Thus, the effect of natural ventilation primarily on the facades and the organization of the interior spaces is proved. In addition, the designing of naturally ventilated building is more difficult than designing a building mechanically ventilated. This thesis also shows that naturally ventilated buildings need not be shaped more aerodynamically (such as in the cars and an aero plane) than mechanically ventilated. Moreover, this study has proved that the natural ventilation does not impose a form of buildings but it is develop to other forms.It was also understood that the natural ventilation is one of the most important criteria in the classification of green buildings, and in low-energy buildings. There is a close relationship between the natural ventilation (double facades in particular) and natural lighting in buildings and their role in reducing energy.