Water exchange between Aegean sea and Izmir Bay
Ege denizi ve İzmir Körfezi arasındaki su değişimi
- Tez No: 410576
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN BEŞİKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, Ege denizi ile İzmir körfezi arasındaki ilişkiyi 2000 ile 2011 yılları arasında toplanan veriler yardımıyla incelemektir. Mart 2000 yılından Aralık 2011 yılına kadar kırküç sefer ile CTD verileri toplanmıştır. Körfezin fiziksel özellikleri ve genel su hareketi özellikleri, CTD veri analizleri ve Killworth genel sirkülasyon modeli ile açıklanır. Körfezde üç farklı su kütlesi bulunmaktadır. Bunlar, Ege denizi suyu, İzmir körfezi suyu ve İç körfez suyudur. Bu çalışmada T-S diyagramları yıl boyunca su kütlelerinin davranışlarını gösterir. Kış aylarında, Ege denizi suyu körfez girişinde gözlenir ve Karaburun yakınından körfeze girer. İç körfez suyu yıl boyunca sürekli dikey ve yatay olarak tabakalıdır. Körfezin fiziksel özellik analizlerinden başka körfez üzerinde etkin olan rüzgarlar da bu çalışmada araştırılmıştır. Rüzgar verileri 2000 ile 2010 yılları arasında Çiğli ve Güzelyalı Meteoroloji istasyonlarında alınmıştır. Genellikle Izmir körfezi bölgesi, yıl boyunca kuzeyli rüzgarların etkisi altındadır. İzmir körfezi sirkülasyon yapısı incelendiğinde“Eğer körfez her bir ana rüzgar yönünün etkisinde uzun süre kalsaydı akıntıların kuvveti ve yönü nasıl olurdu?”sorusunun cevabını modeli kullanarak bulmaya çalıştık. Bu soruyu dört senaryo ile açıkladık. İzmir körfezinin orta kısmında, rüzgar güdümlü sirkülasyon, siklonik ve anti-siklonik harekete yol açar. Güneyli ve doğulu rüzgarlar siklonik harekete yol açarken, kuzeyli ve batılı rüzgarlar anti-siklonik harekete yol açar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relation between Aegean Sea and İzmir bay based on data sets collected between 2000 and 2011. The CTD (Conductivity, Temperature, Density) datas were collected with forty three cruises from March 2000 to December 2011. The physical features of the bay and the general water movement characteristics in the bay are provided by CTD data analysis together with Killworth's general circulation model. Three different water masses exist in İzmir bay. There are Aegean Sea water, İzmir bay water and Inner bay water. T-S diagrams showed the behavior of water masses in bay during our research. Aegean Sea water observed at the entrance of the bay in winter time and entered in bay near Karaburun. Inner bay water was stratified during the year. Besides the analysis of physical properties of the bay, the dominant wind conditions over the bay were investigated. Wind datas were obtained from Çiğli and Güzelyalı Meteorological Stations between 2000 and 2010. Generally the İzmir bay area is under the influence of northerly winds along the year. When the circulation pattern of İzmir bay were investigated, we tried to answer the question of“How would the direction and force of currents be, if the wind blows from single direction for a long period of time?”and we examined the bay under the four main wind directions using the model. This question revealed in four scenarios. Wind-driven circulation causes cyclonic or anti-cyclonic movements in the middle section of İzmir bay. Cyclonic movement takes place under the influence of southerly and easterly winds. On the other hand, northerly and westerly winds cause an anti cyclonic movement.