2000 sonrası süreçte turizm eksenli yeniden planlamanın kentsel mekan üzerindeki etkileri: Alaçatı kentsel sit alanı örneği
The effects of tourism based restructing on urban space in the post 2000 period: The case of Alacati urban conservation site
  1. Tez No: 410605
  2. Yazar: EZGİ ACER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU DALGAKIRAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
1980'li yılların başında Dünya'da neo-liberal politikaların ekonomi alanında kendini göstermesiyle beraber sektörler arası rekabet ve girişimcilik artmış, ülkemizde de etkilerini göstermeye başlamıştır. Böylece üretimin şeklinin el değiştirmesiyle beraber ekonomik yapı değişmeye başlamış, emek gücü üzerine üretilen politikaların yerini sermaye odaklı yatırımların başladığı bir süreç almıştır. Bu süreç sadece ekonominin değişmesine değil, aynı zamanda kentlerin mekânsal ve sosyal yapısının da değişmesine neden olmuştur. Ekonomik alanda 1980'lerden itibaren yerini almaya başlayan sektörlerden biri de turizmdir. Uluslararası ve ulusal politikalarla beraber Dünya'da ve Türkiye'de her geçen gün finansal girdisi artan bu sektör kentlerde de kendini göstermeye başlamış ve kentsel mekân üzerinde önemli etkileri beraberinde getirmiştir. 2000 yılı sonrasında turizm odaklı bir yeniden yapılanma süreci içine giren Alaçatı, kısa sürede ülkenin gözde turizm destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Türkiye'deki tarihi ve kültürel mirasa sahip yerleşim yerlerinden biri olan Alaçatı 2000'den sonra sadece kıyı guzellikleriyle değil aynı zamanda tarihi dokusuyla da ün yapmıştır. Ancak son yıllarda turizmle beraber Alaçatı tarihi yerleşimindeki yapıların kullanımlarının hızlı ve kontrolsüz bir şekilde el değiştirdiği görülmektedir. Bu çalışma kentsel sit alanı içinde yer alan yapıların farklı zaman kesitlerinde kullanım biçimindeki değişimleri ortaya koyarak turizme eklemlenmeyle birlikte kentsel mekânın nasıl etkilendiğine dair tespitlerde bulunmayı ve yerleşmenin yapılarıyla ve yaşayanlarıyla sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak stratejiler geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 1980s, along with the effects of neo-liberal policies on the economic area in the world, inter-sectorial competition and entrepreneurship have increased and begun to show their effects in our country, as well. Thus with the changes in the production type, economic structure has begun to change, and a new process has started with capital based investments that replaced the policies on labor power. This process changed not only the economy, but also the spatial and social structure of the city. Tourism is one of the sectors which has taken its place in the economic area since 1980's. This sector has begun to reveal itself in urban areas together with international and national policies and increasing financial inputs in the world as well as in Turkey and brought about significant impacts regarding the urban space. Alaçatı, which has entered into a new tourism-based restructuring process, has become one of the most popular tourist destinations of the country in a short period of time. Alaçatı, one of the settlements with historical and cultural heritage in Turkey, has made a name of not just coastal treasures but also its historical pattern after 2000. However, in recent years, along with the increase of tourism sector, land use of the buildings in the historical settlement has changed rapidly and in an uncontrolled way. This study aims at identifying how the urban space is affected by the integration with tourism through putting forward the land use changes of the buildings that exist in the urban conservation area in different periods and developing strategies for the sustainable development of the settlement with its buildings and citizens.