Seramik malzemelerin mekanik davranışlar açısından incelenmesi
Investigation of ceramic materials in terms of mechanical behavior
- Tez No: 410604
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ZOR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Seramikler, çoğul olarak kullanıldığı zaman, metaller ve alaşımları hariç, kimyasal açıdan anorganik olan, genellikle yüksek ısıda işlemlerle elde edilen ürün ya da maddelerin tümü olarak tanımlanır. Bu çalışmada kırkiki dakika, bin ikiyüz derece pişme sıcaklığında elde edilmiş sabit kalınlıkta onaltı grup seramik malzemenin öncelikle üç nokta eğilme ve basma deneyleri yapılmıştır. Elastisite modülleri ve bası mukavemetleri bu değerler ışığında formülüzasyonla hesaplanmıştır. Daha sonra Ansys'te farklı boyutlarda seramik plakalar modellenerek, aynı vurucu ağırlığı için darbeli yükleme analizleri yapılmış, kırılmaya sebep olacak kritik düşme yüksekliği (minimum yükseklik) hesaplanıp burada coulomb kriteri esas alınmış ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramics, when used in the plural, except for metals and alloys, which is chemically inorganic, usually defined as all of the high temperature obtained by the process the product or substance. In this study, forty- two minutes , one thousand two hundred degree cooking temperature constant thickness obtained ceramic material is made primarily of sixteen groups of three point bending and compression tests. Modulus of elasticity and compression strength were calculated with these values in the light of formulate. Then ceramic plates in different sizes Ansys modeled , built pulsed load analysis for the same batter weight, critical fall height will cause breakage ( minimum height ) were compared with the calculated here Coulomb criteria essentially taken and the results together.