Hareketli çatı sistemine sahip yapılarda akustik koşulların incelenmesi: İzmir Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu örneği
Examination of acoustical conditions in buildings with retractable roof systems: Case of Suat Taser Theatre, Bostanli, Izmir
- Tez No: 410614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN, DOÇ. DR. FERİDUN ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda, hareketli üst örtü kavramı mekânın hem açık hem de kapalı konumda kullanımına olanak verdiği için yaygın hale gelmeye başlamıştır. Ancak çatı örtüsü tasarlanırken mekân içerisinde oluşabilecek akustik sorunlar göz önüne alınmadan yapılmaktadır. Hareketli çatı strüktürüne sahip yapılar tasarlanırken yapı fiziği açısından birçok etkenin yanı sıra akustik problemler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışmada bu tür mekânların akustik açıdan sorunlarının incelenip, çözümlerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu konuda yapılacak çalışmalara bir örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde; hareketli çatı strüktürlerinin mimaride kullanım örnekleri hakkında bilgi verilmektedir. Hareketli çatı strüktürleri hakkında genel bilgi verildikten sonra hareketli çatı örnekleri ve örneklerin akustik açıdan analizi aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde; çalışma alanının tanımı, Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu' nda mevcut akustik ölçüm yapılarak sorunlar grafik ve tablo yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak anlatılmaktadır. Aynı zamanda Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu'ndaki akustik sorunların belirlenmesi ve tiyatronun işitsel koşullarının belirlenmesine yönelik çözüm önerileri getirilmektedir. Tezin son bölümünde elde edilen ölçüm sonuçları, grafikler ve sayısal veriler neticesinde bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of mobile top cover has become popular because it allows the place to be used both in open and closed positions. However, when the roof cover is being designed, acoustic problems that may arise within the place are not taken into consideration. When structures having mobile roof structures are designed, acoustic problems as well as a number of factors in terms of structure physics, must be taken into consideration. In this study, it is aimed at analyzing the acoustic problems of this kind of structures, and developing solutions. It is aimed at serving a model for future studies that are going to be made on this subject. The thesis is comprised of 4 main sections. In the first section, the purpose, scope and method of the study are explained. In the second section, information about the architectural uses of mobile roof structures is provided. After general information about mobile roof structures is provided, examples of mobile roofs and their acoustic analyses are given. In the third section, following the definition of the working area and the demonstration of acoustic measurements made in Suat Taşer Open Air Theatre, the problems are explained with graphic and table methods comparatively. At the same time, suggestions for the solution of specifying acoustic problems in Suat Taşer Open Air Theatre and for determining acoustic conditions of the theatre are given. In the last section of the thesis, some results are obtained through the measurement results, graphics and numerical data.