Vasıfsız çelik ve refrakter metallerin silisyum içeren seramik özellikli kaplamalarla oksitlenmeye karşı korunması
Protection of carbon steels and refractory metals against oxidation by silicon –containing ceramic- type coatings
- Tez No: 410644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BÜLENT ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Havacılık ve uzay taşıtlarında, enerji dönüşüm sistemlerinde günümüzde kullanılmakta olan Nikel (Ni) ve Cobalt (Co) esaslı süper alaşımların kullanım sıcaklıkları limitlerine yaklaşmışlardır. Termodinamik açıdan incelendiğinde ısı enerjisinin işe dönüştürülmesinde, artan sıcaklıkla birlikte verimin ve performansın artacağı açıktır. Bu yüzden hem mekanik açıdan yüksek mukavemetlere sahip hem de yüksek sıcaklıklarda oksitlenme dirençleri arttırılmış malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, yüksek sıcaklıktaki hava ortamında oksitlenme dirençleri düşük olan Niyobyum (Nb) ve Molibden (Mo) gibi refrakter metallerin, bu tür dirençlerini artırma amacıyla, yüzeylerine uygulanan, silisyum ve alüminyum içerikli kaplamalar incelenmiştir. Benzer türdeki kaplamalar, oksitlenme direnci düşük bir karbon çeliğine de (AISI 1040) uygulanmıştır. Kutu sementasyon yöntemiyle yapılan kaplamaların içyapıları ve oksitlenme davranışları bu tez kapsamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nickel and cobalt-based super-alloys which are favored in applications related to space/aviation systems as well as the energy conversion systems are very close to their high-temperature limits. From the thermodynamic point of view, increases in temperature results in higher efficiencies for combustion systems. Thus, materials which are resistant to high temperatures with respect to strength as well as to oxidation are required. In this study, application of silicon and aluminum-containing coatings to refractory metals such as niobium and molibdenum, which have low oxidation resistance, are investigated. Similar type of coatings are also applied to a carbon steel (AISI 1040) samples. Internal structures as well as the oxidation behaviours of the coatings, produced by the pack-cementation technique, are discussed in this Thesis work.